Opublikowano: 15.12.2021 16:07

Politechnika Warszawska w rankingu QS EECA

Nasza Uczelnia została sklasyfikowana na 14. miejscu w rankingu obejmującym najlepsze szkoły wyższe z państw rozwijającej się Europy i centralnej Azji.

W zestawieniu uwzględniono 450 uczelni (o 50 więcej niż przed rokiem), w tym 27 z naszego kraju. Spośród polskich uczelni wyższą pozycję od Politechniki Warszawskiej zajęły Uniwersytet Jagielloński (5. miejsce) i Uniwersytet Warszawski (6. miejsce). To oznacza, że PW jest najlepszą polską uczelnią techniczną w rankingu. Jednocześnie nasza Politechnika zajęła pierwszą lokatę (ex aequo z UW) w kryterium prestiż wśród pracodawców oraz trzecią pozycję w kryterium reputacja akademicka.

Tegoroczne zestawienie otwierają Lomonosov Moscow State University (Rosja), Charles University (Czechy) i Saint-Petersburg State University (Rosja).

Ranking powstaje w oparciu o 10 kryteriów. Są to: reputacja akademicka, prestiż wśród pracodawców, liczba studentów przypadająca na jednego wykładowcę, liczba publikacji w przeliczeniu na pracownika naukowego, współpraca badawcza z instytucjami z innych krajów, wpływ Internetu, liczba pracowników z tytułem doktora, liczba cytowań w przeliczeniu na publikację, liczba studentów z zagranicy oraz liczba pracowników z zagranicy.

Zestawienie QS EECA (Emerging Europe and Central Asia) jest publikowane od 2014 roku. Ranking opracowuje firma Quacquarelli Symonds (QS), specjalizująca się w temacie szkolnictwa i studiów zagranicznych. Przygotowuje ona ogólną listę (QS World University Ranking), a także szereg klasyfikacji regionalnych i tematycznych.

Pełne wyniki najnowszego zestawienia QS EECA są dostępne na stronie Top Universities