Przejdź do treści

Opublikowano: 16.07.2024 12:21

Politechnika Warszawska w projekcie związanym z eksploracją Marsa

Prototyp łazika

W drugim tygodniu lipca w Józefosławiu zainaugurowany został wspólny projekt naukowy z udziałem Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, NASA oraz Uniwersytetów w Bazylei i San Jose. Współpraca badaczy skupi się wokół eksploracji Marsa. 

Pracownicy naukowi i studenci PW, a dokładniej Wydziałów Geodezji i Kartografii oraz Elektroniki i Technik Informacyjnych, a także Wydziału Geografii i Geologii UJ, wykorzystali blisko 40 ton kruszywa, by przygotować w Józefosławiu pole testowe odtwarzające formy eoliczne i impaktowe występujące na Czerwonej Planecie.

Na zdjęciu zespół badawczy zajmujący się eksploracją Marsa
Zespół badawczy zajmujący się eksploracją Marsa

Badacze zweryfikują czy rój autonomicznych łazików wyposażonych w sensory takie jak lidar, stereoskopowe kamery, georadar itp. umożliwi, we współpracy z odpowiednio skonstruowanym UAV, badanie Marsa. Odpowiedzą też na pytania - czy zespół autonomicznych urządzeń pomiarowych pozwoli na tworzenie szczegółowego modelu rzeźby terenu i jego pochodnych oraz czy rój łazików dokona naukowej eksploracji Marsa szybciej i dokładniej niż wykonujący obecnie swoją misję duet Perseverance i Ingenuity. 

Na zdjęciu prace badawcze w Józefosławiu
Prace badawcze w Józefosławiu z użyciem łazika

Badania, które właśnie rozpoczęły się w Józefosławiu pozwolą udzielić odpowiedzi na te pytania. Członkowie zespołu badawczego mają nadzieję, że będzie to wielki krok dla współpracy PW z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Polsce i na świecie zajmującymi się badaniami Marsa.

Na zdjęciu prototyp łazika
Prototyp łazika

Podobne tematy: