Przejdź do treści

Opublikowano: 24.07.2024 18:30

Politechnika pamięta. Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Historia naszej Uczelni i naszego miasta nierozerwalnie się łączą. Tak też było podczas Powstania Warszawskiego. Co roku wspominamy tamten bohaterski zryw i jego uczestników. Oto plan tegorocznych uroczystości. 

W trakcie Powstania Warszawskiego terenu wokół Politechniki bronił 3 Batalion Pancerny AK z kpt. Stefanem Golędzinowskim „Golskim” jako dowódcą. Zacięte powstańcze walki toczyły się w politechnicznych gmachach i na okolicznych ulicach. Brało w nich udział wiele osób związanych z naszą Uczelnią – studentów, pracowników, absolwentów. Po kilkunastu dniach odpierania ataków – 19 sierpnia – Politechnika Warszawska została zdobyta przez Niemców.

Wystawa „Politechnika w Powstaniu Warszawskim”

  • 12 lipca–15 października, dni powszednie w godz. 09.00–14.30
  • Muzeum Politechniki Warszawskiej, ul. Nowowiejska 22, sala wystaw czasowych 

Rocznicowa ekspozycja gromadzi m.in. zdjęcia (uczestników Powstania i politechnicznych budynków), dokumenty, gazety, plakaty, druki okolicznościowe, elementy odzieży, przedmioty codziennego użytku (takie jak menażki, manierki, plecak brytyjski z 1943 roku „zrzutowy”), fragmenty nadpalonych elementów konstrukcji budowlanych. Na wystawie można zobaczyć m.in. niewypał 500 kg niemieckiej bomby z czasów powstania zrzuconej na Gmach Elektrotechniki PW oraz broń, którą posługiwali się powstańcy, w tym m.in. pistolet maszynowy „Błyskawica” oraz repliki: karabinu rosyjskiego/radzieckiego Mosin, karabinka systemu Mauser, pistoletu maszynowego Sten, pistoletu Colt M1911A1 czy też oryginalny bagnet niemiecki S84/98/34 z 1943 w pochwie z 1941 r. oraz polską lornetkę wojskową produkcji zakładu Kolberg Warszawa. 

Uroczystości rocznicowe na Politechnice Warszawskiej

  • 31 lipca, godz. 17.00–21.00
  • teren przy pomniku teren przed Pomnikiem Batalionu „Golski” na terenie Kampusu Centralnego PW, Kościół Najświętszego Zbawiciela, plac przed Gmachem Głównym PW

Jak co roku w przededniu kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego gromadzimy się przy Pomnikiem Batalionu „Golski” na terenie Kampusu Centralnego naszej Uczelni. W tym roku spotkanie będzie miało wyjątkowo uroczysty charakter. Odbędzie się ono z udziałem dowództwa i żołnierzy 1 Batalionu Czołgów, z wojskową asystą honorową. Spodziewamy się obecności weteranów Powstania Warszawskiego oraz ich rodzin i przyjaciół. 

Po zakończeniu uroczystości, o godz. 18.30 w Kościele Najświętszego Zbawiciela odbędzie się Msza Święta. 

Potem zaś – od godz. 19.30 do 21.00 – na placu przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej zaplanowano pokaz sprzętu wojskowego oraz poczęstunek grochówką. 

Obchody są organizowane dzięki współpracy ze Środowiskiem 3 Batalionu Pancernego AK „Golski” i 7 Pułku Ułanów Lubelskich AK „Jeleń” oraz 1 Batalionem Czołgów. 

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy na Wydziale Architektury

  • 2 sierpnia, godz. 10.00
  • Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 55

Tablica będzie upamiętniać architektów i urbanistów: profesorów, wykładowców, pracowników i studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej – uczestników walk powstańczych. Architekci i urbaniści byli znaczącą grupą zawodową biorącą udział w Powstaniu, a po wojnie wnieśli nieoceniony wkład w odbudowę Warszawy. 

Umieszczenie tablicy na fasadzie budynku Wydziału Architektury PW jest inicjatywą Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego 

Warto przypomnieć, że od 2 sierpnia 1944 roku na Wydziale Architektury PW mieścił się sztab batalionu „Golski”. W gmachu Wydziału działały także szpital przyfrontowy i jadalnia. 

Zobacz również