Opublikowano: 02.03.2022 18:06

Po stronie Ukrainy / на боці України

Senat PW wyraża zdecydowany sprzeciw wobec działań, które naruszają prawo międzynarodowe oraz zasady humanitaryzmu

Stanowisko Senatu Politechniki Warszawskiej wobec agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. / Позиція Сенату Варшавської політехніки проти агресії Російської Федерації в Україні.

[PL]

Senat Politechniki Warszawskiej, wyrażając powszechne stanowisko społeczności akademickiej Politechniki Warszawskiej, w pełni solidaryzuje się z Narodem Ukraińskim w dramatycznym momencie historii oraz stanowczo potępia bezprawny, brutalny atak Federacji Rosyjskiej na wolne i suwerenne państwo, jakim jest Ukraina.

Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec działań, które naruszają prawo międzynarodowe oraz zasady humanitaryzmu. W Europie, doświadczonej przez dramat II wojny światowej, działania władz rosyjskich niosą uzasadniony niepokój o przyszłość kontynentu i demokratycznych społeczeństw europejskich. W tej sytuacji, jednoznacznie stajemy po stronie Ukrainy, naszego sąsiada, z którym łączą nas wspólne wartości i marzenia.

Senat w pełni popiera oświadczenie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk, konferencji szkół zawodowych, organizacji doktoranckich i studenckich opublikowane 24 lutego 2022 r. w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Zwracamy się z apelem do środowisk akademickich i naukowych Federacji Rosyjskiej o stanowcze i jednoznaczne potępienie wojny prowadzonej przeciw Ukrainie. Jesteśmy przekonani, że Wasz jednoznaczny sprzeciw wobec zbrojnych działań prowadzonych przez Rosję oraz apel o zawieszenie broni, rozpoczęcie rozmów pokojowych oraz wycofanie sił agresora może mieć wielkie znaczenie dla światowego pokoju.

W solidarności z ukraińskimi naukowcami i nauczycielami akademickimi Senat Politechniki Warszawskiej popiera stanowisko Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz rekomenduje zawieszenie współpracy z rosyjskimi uczelniami i ośrodkami badawczymi do czasu zakończenia działań zbrojnych i wycofania wojsk rosyjskich z terenu Ukrainy.

Senat Politechniki Warszawskiej opowiada się za pilnym uchwaleniem regulacji prawnych służących pomocy ukraińskim naukowcom, nauczycielom akademickim, doktorantom i studentom, którzy w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę znaleźli schronienie na terytorium Polski.

Prosimy o śledzenie informacji w specjalnej zakładce PW solidarna z Ukrainą.

[UA]

Сенат Варшавської політехніки, який оголосив загальну позицію академічної спільноти Варшавської політехніки, повністю виражає солідарність Українській  нації в драматичний момент історії і рішуче засуджує незаконний, жорстокий напад Російської Федерації на вільну та суверенну державу, таку як Україна.

Ми рішуче виступаємо проти дій, які порушують міжнародне право та принципи гуманітаризму. У Європі, досвідченій трагедією Другої світової війни, дії російської влади викликають законні занепокоєння щодо майбутнього континенту та демократичних європейських суспільств. У цій ситуації ми однозначно стаємо на бік України, нашого сусіда, з яким поділяємо спільні цінності та мрії.

Сенат повністю підтримує опубліковану 24 лютого 2022 року заяву Конференції Ректорів Академічних Шкіл Польщі, Головної Ради Науки і Вищої Освіти, Польської Академії Наук, конференцій професійно-технічних навчальних закладів, докторських та студентських організацій у зв’язку з агресією Росії проти України.

Звертаємося до академічних і наукових кіл Російської Федерації з проханням твердо і однозначно засудити війну проти України. Ми переконані, що ваше однозначне заперечення збройним діям, які проводить Росія та ваш заклик до припинення вогню, початку мирних переговорів і виведення сил агресора може мати велике значення для миру у всьому світі.

На знак солідарності з українськими науковцями та викладачами, Сенат Варшавської політехніки підтримує позицію Міністерства освіти і науки та рекомендує призупинити співпрацю з російськими університетами та науковими центрами до закінчення військових дій та виведення російських військ з території України.

Сенат Варшавської політехніки підтримує термінове прийняття законодавчих актів для допомоги українським науковцям, викладачам, аспірантам та студентам, які внаслідок агресії Російської Федерації проти України знайшли притулок у Польщі.

Будь ласка, слідкуйте за інформацією у спеціальному розділі PW на знак солідарності з Україною.