Opublikowano: 07.12.2021 15:22

Naukowcy z PW wśród nowych członków PAN

Prof. Mariusz Malinowski oraz prof. Michał Malinowski

Prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski oraz prof. dr hab. inż. Michał Malinowski zostali członkami korespondentami Polskiej Akademii Nauk. Nasi badacze dołączą do Wydziału Nauk Technicznych.

Prof. Mariusz Malinowski specjalizuje się w automatyce, inżynierii komputerowej, elektronice przemysłowej, energoelektronice i robotyce. Jest związany z Instytutem Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Wydziału Elektrycznego. W 2020 roku został Prorektorem ds. Nauki. W 2022 roku obejmie funkcję prezydenta IES – IEEE Industrial Electronics Society.

Prof. Michał Malinowski specjalizuje się w laserach, optoelektronice i spektroskopii laserowej. Jest pracownikiem Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, a od 2020 roku – Dziekanem Wydziału EiTI.

Członkowie PAN są wybierani spośród uczonych, którzy wyróżniają się szczególnym dorobkiem naukowym i autorytetem oraz mają nieposzlakowaną opinię. W skład Akademii wchodzą członkowie krajowi (rzeczywiści i korespondenci) oraz członkowie zagraniczni. Członkostwo w PAN jest dożywotnie.

Członek krajowy bierze udział w pracach Zgromadzenia Ogólnego PAN, wydziału, oddziału, komitetu naukowego i problemowego. Może także uczestniczyć w pracach rady naukowej instytutu naukowego PAN. Jego zadaniem jest również upowszechnianie wyników nauki.

Więcej informacji na stronie Polskiej Akademii Nauk