Opublikowano: 24.06.2024 15:30

Naukowcy z PW laureatami stypendiów Ministra Nauki

Stypendia Ministra Nauki przyznawane są młodym naukowcom o znaczących osiągnięciach

Dr inż. Karol Abratkiewicz, dr inż. Marta Jarczewska, dr inż. Marta Lipińska i dr inż. Małgorzata Wolska-Pietkiewicz otrzymali stypendia Ministra Nauki dla wybitnych młodych naukowców.

228 laureatów wybrano ze 1708 zgłoszeń. Wnioski były oceniane przez zespół doradczy metodą punktową – w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki. Pod uwagę brano znaczące osiągnięcia w działalności naukowej, takie jak publikacje, patenty, kierowanie projektem badawczym, staże i stypendia zagraniczne. Laureaci konkursu będą przez 3 lata otrzymywali stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie.

Stypendyści z Politechniki Warszawskiej

Dr inż. Karol Abratkiewicz – absolwent Politechniki Gdańskiej (studia inżynierskie i magisterskie) oraz Politechniki Warszawskiej (doktorat), adiunkt w Instytucie Systemów Elektronicznych na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych na Politechnice Warszawskiej. Jego głównymi obszarami badawczymi są tematy związane z przetwarzaniem sygnałów radarowych, szczególnie czasowo-częstotliwościowe metody analizy sygnałów niestacjonarnych. Za rozprawę doktorską zatytułowaną „Methods of analysis and synthesis for radar signal using chirp rate estimation in the time-frequency domain” otrzymał m.in. Nagrodę Wydziału IV Polskiej Akademii Nauk, drugą nagrodę Fundacji Wspierania Rozwoju Mikrofal i Technik Multimedialnych i wyróżnienie w konkursie na najlepszą rozprawę doktorską organizowanym przez firmę TRUMPF Huettinger. Jest autorem i współautorem około pięćdziesięciu publikacji naukowych i referatów publikowanych w materiałach konferencyjnych o sumarycznej punktacji ministerialnej 3120 punktów i łącznym współczynniku Impact Factor 80.353.

Na zdjęciu dr inż. Karol Abratkiewicz
dr inż. Karol Abratkiewicz

Dr inż. Marta Jarczewska – absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej na kierunku biotechnologia, a obecnie adiunkt w Katedrze Biotechnologii Medycznej. W pracy naukowej zajmuje się projektowaniem i konstrukcją warstw receptorowych wykorzystywanych w biosensorach powinowactwa, które mogą znaleźć zastosowanie w analizie środowiskowej i diagnostyce medycznej. Wykonawca w projektach Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz kierownik grantów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki oraz program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Laureatka stypendium polsko-amerykańskiej komisji Fulbrighta. Odbywała staże naukowe w Danii i USA.

Na zdjęciu dr inż. Marta Jarczewska
dr inż. Marta Jarczewska

Dr inż. Marta Lipińska – absolwentka Wydziału Inżynierii Materiałowej, obecnie adiunkt badawczy w Zakładzie Projektowania Materiałów. W swojej pracy badawczej zajmuje się rozwijaniem metod łączenia stopów aluminium i wytwarzania kompozytów na ich osnowie. Specjalizuje się w charakteryzacji mikrostruktury przy zastosowaniu zaawansowanych technik mikroskopii elektronowej. Kierowała dwoma projektami finansowanymi ze środków Narodowego Centrum Nauki (Preludium, Sonatina), obecnie kieruje projektem Young PW ze środków programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Na zdjęciu dr inż. Marta Lipińska
dr inż. Marta Lipińska

Dr inż. Małgorzata Wolska-Pietkiewicz – adiunkt w Zakładzie Katalizy i Chemii Metaloorganicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. W swojej dotychczasowej pracy naukowo-badawczej skupia się przede wszystkim na poszukiwaniu nowych, efektywnych metod syntezy nanokrystalicznego tlenku cynku, łącząc badania podstawowe (projektowanie i otrzymywanie dobrze zdefiniowanych cynkoorganicznych prekursorów molekularnych) z chemią nanomateriałów. Jest współautorką 26 publikacji o sumarycznym IF > 200, a charakter aplikacyjny prowadzonych prac badawczych potwierdza 5 patentów krajowych, jeden patent zagraniczny oraz kilka zgłoszeń patentowych (krajowych oraz PCT). Wyniki uzyskane przez dr inż. Małgorzatę Wolską-Pietkiewicz były również wielokrotnie nagradzane (m.in. stypendium START, stypendium Rządu Francuskiego, II miejsce w konkursie Innowator Mazowsza, wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości, Najlepsi z najlepszych PW II).

Na zdjęciu dr inż. Małgorzata Wolska-Pietkiewicz
dr inż. Małgorzata Wolska-Pietkiewicz

Pełna lista laureatów i więcej informacji o stypendiach na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego