Opublikowano: 09.12.2020 11:06
Naukowcy analizują rozwój epidemii COVID-19
Zadania podjął się międzynarodowy interdyscyplinarny zespół MOCOS (MOdelling COronavirus Spread) powołany przez prof. Tylla Krugera z Politechniki Wrocławskiej. W prace zespołu zaangażowana jest grupa MI2DataLab kierowana przez dr. hab. inż. Przemysława Biecka, prof. uczelni z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
MOCOS tworzą specjaliści od modelowania matematycznego, uczenia maszynowego, analizy danych, statystyki, probabilistyki, informatyki i bioinformatyki, chorób zakaźnych, socjologii... To ludzie z Polski, Niemiec i Filipin, mający za sobą różne doświadczenia i związani z różnymi uczelniami.
Taka wszechstronna wiedza jest bardzo potrzebna w pracy grupy. Naukowcy tworzą prognozy rozwoju pandemii (w zależności od dalszego poziomu redukcji kontaktów) oraz aktualne rekomendacje dla władz krajowych, regionalnych i zwykłych obywateli.
Zajmują się także opracowywaniem analiz. Dzięki temu sprawdzimy, jaki jest wskaźnik reprodukcji R dla Polski (pokazujący, ile osób może zarazić jeden pacjent, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem), zobaczymy symulacje wpływu testowania oraz użycia aplikacji na powstrzymanie epidemii w naszym kraju (na przykładzie symulowanej populacji Wrocławia) czy przyjrzymy się ocenie skuteczności strategii „Testuj, Trop, Redukuj”.
Praca zespołu MOCOS powinna też zainteresować tych wszystkich, którzy chcą oszacować zagrożenia związane z koronawirusem.
Specjaliści z grupy MI2DataLab, kierowanej przez prof. Biecka z PW, zaangażowani są właśnie w tę cześć projektu. Zajmują się modelowaniem czynników ryzyka związanych z ciężkim przejściem choroby COVID-19 oraz ryzykiem śmierci wśród osób z wykrytym zakażeniem. Wynikiem jest indywidualny kalkulator ryzyka dostępny na stronie https://crs19.pl/. Zastosowanie zaawansowanych algorytmów wyjaśnialnego uczenia maszynowego pozwala na określenie, jak nasze ryzyko zależy od wieku, płci oraz występowania chorób towarzyszących. Ułatwia też wskazanie grup wymagających szczególnej ochrony.
Żeby jeszcze lepiej modelować przebieg pandemii, na stronie zespołu MOCOS udostępniono ankietę „Społeczne uwarunkowania postaw wobec epidemii koronawirusa”. Wyniki pomogą naukowcom, a ostatecznie – wszystkim nam zmagającym się z obecną sytuacją.
Podobne tematy: