Opublikowano: 07.10.2020 15:42
Nagroda dla PW za działania na rzecz niepełnosprawnych
Politechnika Warszawska otrzymała Nagrodę Kongresu Gospodarki Elektronicznej i Fundacji "Promyk Słońca" za wybitne osiągnięcia w zakresie wykorzystania nowych technologii na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się 7 października 2020 roku podczas XV Kongresu Gospodarki Elektronicznej. W imieniu naszej Uczelni statuetkę i dyplom odebrał dr hab. inż. Robert Zalewski, prof. uczelni, Prorektor ds. Studenckich.
Kapituła Nagrody wzięła pod uwagę całokształt naszych działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Doceniono nasze prospołeczne myślenie, nowatorstwo, wrażliwość społeczną oraz budowanie świadomości, że przestrzeń publiczna powinna być dostępna dla wszystkich.
Zwrócono uwagę, że kadra naukowo-dydaktyczna i studenci Politechniki są autorami wielu wynalazków i innowacyjnych rozwiązań technologicznych, uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Jako przykład takiego działania wskazano projekt e-MaksPower, którego efektem było skonstruowanie bolidu elektrycznego dla dziesięcioletniego Maksa cierpiącego na zanik mięśni, wielkiego fana motoryzacji.
Wręczenie nagród za opracowania i wdrożenia technologiczne przeciwdziałające wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami było punktem kulminacyjnym Kongresu Gospodarki Elektronicznej. W drugiej sesji tego wydarzenia pt. "Nowe technologie dla włączenia cyfrowego" o działalności kół naukowych Politechniki Warszawskiej na rzecz osób z niepełnosprawnościami opowiadała Katarzyna Tutaj, Przewodnicząca Rady Kół Naukowych. Wśród wymienionych przez nią studenckich projektów znalazły się bolid e-MaksPower, prace nad protezą ręki, aplikacja Civitas ułatwiająca poruszanie się po mieście osobom na wózku inwalidzkim i Farma Dobrej Woli.
Kongres Gospodarki Elektronicznej to wydarzenie łączące biznes, administrację i środowisko akademickie, organizowane przez Związek Banków Polskich.
Podobne tematy: