Opublikowano: 21.07.2025 13:30
Na PW mamy najlepszych na świecie energoelektroników!
Podczas emocjonującego finału konkursu International Future Energy Challenge 2025 nasi studenci zwyciężyli, pokonując najlepsze zespoły m.in. z Tajwanu, Indii czy USA. Zespół tworzą studenci z kół naukowych DREN i PEPA RG działających na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Finał konkursu odbył się na Narodowym Uniwersytecie Technologicznym w Tajpej. Opiekunami merytorycznymi zespołu byli mgr Krzysztof Kalinowski oraz prof. dr hab. inż. Jacek Rąbkowski.
Zespół studentów PW jako pierwszy w historii zakwalifikował się do ścisłego finału tego prestiżowego konkursu z zakresu projektowania urządzeń energoelektronicznych i reprezentował Polskę, mierząc się z zespołami z najlepszych uniwersytetów na świecie. Zwycięską drużynę tworzą: Błażej Skrzypkowski, Przemysław Kinasz, Michał Ptak, Paweł Wodzyński, Adrianna Machulak, Jakub Pykacz, Adrian Ośka, Tomasz Zakrzewski i Natalia Wnęk.
- W emocjonującym finale konkursu International Future Energy Challenge 2025 pokonaliśmy zespoły z Tajwanu, Niemiec, Indii, Belgii, Serbii oraz USA. Od samego początku pokazaliśmy, że jesteśmy zgranym zespołem, oraz że bardzo dobrze przygotowaliśmy się do finałowej rywalizacji. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tegorocznej edycji IFEC. Po raz pierwszy braliśmy udział w konkursie IFEC jako polski zespół i zostaliśmy bardzo gorąco przywitani, za co również bardzo dziękujemy – mówią nasi reprezentanci.
W ramach zawodów studenci z całego świata projektowali przekształtnik prądu stałego, który miał spełnić szczegółowe wymagania: moc 1,5 kW, napięcie zasilające 400 V i programowane wyjście 20-150V o niskiej zawartości tętnień. Oryginalne rozwiązanie, dzięki któremu nasi zawodnicy awansowali do wielkiego finału, wypracowane zostało w laboratorium Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej pod opieką prof. Jacka Rąbkowskiego. Był to izolowany przekształtnik DC-DC charakteryzujący się szybkim czasem reakcji na zmiany obciążenia, niskim poziomem zakłóceń oraz wysoką sprawnością. Podczas ścisłego finału w Tajpei opracowane urządzenie zostało przebadane oraz poddane rygorystycznym testom.
Podobne tematy: