Opublikowano: 01.09.2023 11:25
Międzyuczelniany Obóz Studenckich Kół Naukowych
Około 50 osób z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jedzie do Dychowa. Na terenie znajdującej się tam elektrowni szczytowo-pompowej (ok. 88 MW mocy zainstalowanej) studenci będą prowadzić badania, uczyć się współpracy z przemysłem i budowania wielobranżowych zespołów.
Uczestnicy obozu będą zwiedzać elektrownie Dychów, Małomice, Żagań I i II oraz Gorzupia I i II, wykonywać pomiary i badania, a także w grupach projektować turbinę przetwarzającą energię potencjalną wody na energię elektryczną. Zadaniem turbiny jest wykonanie pracy poprzez zasilenie odbiornika elektrycznego o mocy 100 W. Projekty będą oceniane w konkurencji „Moc” (liczy się maksymalna moc do uzyskania z turbiny) i w konkurencji „Wydajność” (liczy się ilość zużytej wody).
Studenci będą mogli lepiej zapoznać się z działaniem i budową elektrowni wodnej, a także przejść szkolenie z zakresu wykonania pomiarów na rzeczywistych urządzeniach i instalacjach. Ale nie tylko. Dla obozowiczów to doskonała okazja do integracji, w tym tej międzyuczelnianej.
Obóz organizowany jest przez trzy koła naukowe z Politechniki Warszawskiej: Koło Naukowe IskIErka (Wydział Elektryczny), Koło Naukowe Inżynierii Wodnej (Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska) oraz Koło Naukowe Energetyków (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa). W działaniach naukowych studentów wspierają naukowcy z ich macierzystych Wydziałów.
Obóz odbywa się w dniach 2–8 września 2023 roku i jest to druga edycja projektu. W tym roku obóz otrzymał dofinansowanie w ramach realizowanego na Politechnice Warszawskiej programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Obóz znalazł się w gronie pomysłów wyróżnionych w konkursie na inicjatywy wspierające rozwój kół naukowych PW.
Podobne tematy: