Opublikowano: 29.05.2023 09:21
Mateusz Krzyziński laureatem Studenckiego Nobla
Reprezentant Politechniki Warszawskiej został doceniony w ogólnopolskim konkursie dla zdolnych i odnoszących sukcesy studentów. Nagrodę otrzymał w kategorii Nauki techniczne.
Mateusz Krzyziński jest absolwentem studiów inżynierskich na kierunku inżynieria i analiza danych na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych, a obecnie studentem Studiów id z kierunkiem podstawowym Data Science na tym samym Wydziale.
Od lipca 2021 roku działa w zespole badawczym MI2.AI, prowadzonym przez prof. dr. hab. inż. Przemysława Biecka. Zajmuje się wyjaśnialną sztuczną inteligencją i interpretowalnym uczeniem maszynowym, w szczególności w analizie przeżycia.
Mateusz Krzyziński jest współautorem 4 publikacji w czasopismach recenzowanych o łącznej liczbie punktów 550. Jeden z artykułów został opublikowany w renomowanym czasopiśmie „Knowledge-Based Systems” (liczba punktów: 200). Dotyczy on procesu analizy przeżycia, związanego z modelowaniem czasu upływającego do wystąpienia określonego wydarzenia, np. śmierci pacjenta. Metoda SurvSHAP(t) może być wykorzystana w medycynie – do oceny rokowania długoterminowego pacjentów z czerniakiem błony naczyniowej gałki ocznej. Potencjał ten został potwierdzony badaniami w zespole naukowców z uczelni technicznych i medycznych. Algorytm może być także z powodzeniem stosowany do prognozowania czasu pozostającego do wystąpienia stanu krytycznego instalacji technicznych w sytuacji uszkodzeń (degradacji) narastających.
Student PW ma na swoim koncie nie tylko publikacje, ale również referaty konferencyjne, m.in. na warsztacie przy konferencji NeurIPS. Współtworzy też otwartoźródłowe pakiety survex i dalex. Jest laureatem Stypendium Ministra Edukacji i Nauki na rok akademicki 2022/2023 oraz Stypendium Fundacji Politechniki Warszawskiej.
– Widziałem, że finaliści mają wiele różnych dokonań i jak usłyszałem w zapowiedzi, że jesteśmy utalentowanymi inżynierami, to miałem nawet trochę wrażenie, że ja inżynierem jestem najmniej, bo nauki ścisłe w moim przypadku to głównie informatyka – mówił Mateusz Krzyziński tuż po otrzymaniu Studenckiego Nobla.
– To dla mnie na pewno duże wyróżnienie – dodawał laureat. – Chciałbym podziękować rodzicom i rodzinie, że wykazali się taką cierpliwością. To siedzenie przy komputerze jednak na coś się zdało. Chciałbym też podziękować przyjaciołom i mojemu zespołowi badawczemu MI2.AI, szczególnie Hubertowi Banieckiemu – koledze, który zachęcił mnie do wzięcia udziału w konkursie.
W tym roku Studencki Nobel odbył się już po raz czternasty. Nagrody przyznano w dziesięciu kategoriach: Nauki techniczne, Sztuka, Dziennikarstwo i literatura, Nauki przyrodnicze i energetyka, Fizyka i astronomia, Medycyna i farmacja, Nauki społeczne, Nauki ekonomiczne, Działalność społeczna oraz 3W. Konkurs organizuje Niezależne Zrzeszenie Studentów.
Podobne tematy: