Opublikowano: 21.11.2023 09:33

Kosmiczny projekt naszych studentów na światowych salonach

Politechniczna delegacja na 74. Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Baku

Nasi studenci kolejny raz wzięli udział w Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (IAC) i zaprezentowali tam efekty swojego projektu.

Reprezentanci naszej Uczelni przedstawili pracę dotyczącą kampanii testowej rakietowego silnika hybrydowego rakiety Twardowsky, rozwijanej w Studenckim Kole Astronautycznym.

W pracy pt. „Course and challenges of flight qualification test campaign of the students’ hybrid rocket engine” opisano metodologię i przebieg kompletnej kampanii testowej rakietowego silnika hybrydowego, który ma zostać użyty do lotu rakiety. Autorzy przedstawili wyzwania dotyczące przeprowadzania tego typu kampanii, związane z poszczególnymi podsystemami silnika, przewidywalnością jego pracy, infrastrukturą czy opracowaniem odpowiedniego modelu matematycznego, służącego do symulacji. Artykuł to podsumowanie zakończonych sukcesem prac nad napędem hybrydowym rakiety Twardowsky, której pierwszy test lotny odbył się we wrześniu tego roku.

Autorami artykułu byli studenci Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa: Marek Dzik, Bartosz Hyży, Damian Legutko, Pavel Chernenko, Alicja Kwitek i Jakub Czerniej.

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny jest największym i najstarszym odbywającym się cyklicznie wydarzeniem sektora kosmicznego na świecie. Dla naszych reprezentantów była to świetna okazja do poznania wybitnych specjalistów działających w różnych obszarach tego sektora, jak również zapoznania się z aktualnymi trendami badawczymi i pozyskania licznych inspiracji.

W tym roku Kongres odbył się w Baku w dniach 2-6 października 2023 roku.

Udział naszych studentów w Kongresie był możliwy dzięki wsparciu Politechniki Warszawskiej, Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa oraz firmy Boeing za sprawą grantu University Relations Grant przyznanego Wydziałowi MEiL.