Opublikowano: 13.10.2022 13:44
Jesienna edycja MiNI Akademii Matematyki
Różne oblicza i zastosowania matematyki poznają uczestnicy bezpłatnych zajęć prowadzonych przez naukowców z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW. Zapraszamy uczniów, nauczycieli i pasjonatów.
Każde spotkanie składa się z dwóch części: wykładu oraz warsztatów (na nie obowiązują zapisy). W ten sposób uczestnicy mają okazję najpierw poznać dany temat teoretycznie, a potem zmierzyć się z problemami, zadaniami i łamigłówkami związanymi z tym zagadnieniem.
Zajęcia odbywają się w sobotnie popołudnia na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, ul. Koszykowa 75. Szczegóły, w tym informacje o zapisach, są dostępne na stronie akademia.mini.pw.edu.pl oraz na Facebooku.
Program MiNI Akademii Matematyki na jesień 2022:
- 15 października, godz. 14.00 – Paradoksy kryptografii
Prowadzący: dr hab. inż. Konstanty Junosza-Szaniawski, prof. uczelni
Podczas spotkania będzie można poznać kilka nieintuicyjnych faktów z kryptografii i ich znaczenie. Uczestnicy dowiedzą się między innymi, dlaczego algorytm kryptograficzny nie musi być tajny, jak można ustalić sekret publicznie oraz kiedy tajemnice, choć dobrze zaszyfrowaną, widać „gołym okiem”.
- 5 listopada, godz. 14.00 – Twierdzenia Cevy i Menelaosa
Prowadzący: dr Leszek Sidz
Bardzo często w geometrii padają pytania, czy trzy punkty leżą na jednej prostej lub czy trzy odcinki przecinają się w jednym punkcie. W czasie wykładu zostaną omówione twierdzenia, które podają warunki algebraiczne pomocne do udzielenia odpowiedzi na te pytania. Są one z tego powodu bardzo przydatne w wielu ciekawych zadaniach. Jakich? Odpowiedzi na wykładzie.
- 26 listopada, godz. 14.00 – Bajki kombinatoryczne
Prowadzący: dr inż. Michał Zwierzyński
Czy matematycy są urodzonymi bajkopisarzami? Na wykładzie będzie można poznać odpowiedź na to pytanie w ujęciu tzw. bajek kombinatorycznych. Za tą z pozoru niewinną nazwą kryje się metoda nadawania interpretacji kombinatorycznej wyrażeniom matematycznym. Dzięki tym bajkom można zobaczyć intrygujące metody dowodzenia niekiedy zawiłych tożsamości matematycznych.
- 3 grudnia, godz. 14.00 – Liczby Fibonacciego
Prowadząca: dr Barbara Roszkowska-Lech
Będzie to wycieczka do niezwykłej krainy liczb Fibonacciego. Uczestnicy poznają ich podstawowe własności oraz czasem bardzo zaskakujące zastosowania.
Podobne tematy: