Przejdź do treści

Opublikowano: 13.05.2024 12:21

Jakie są koszty :W mieście?

Inauguracja trzeciej edycji projektu :W CENTRUM odbyła się 8 maja 2024 roku, fot. Monika Ostrowska

Czy kształtując dzisiejszą Warszawę i dokonując codziennych wyborów dotyczących naszego wielkomiejskiego życia, kierujemy się krótkowzrocznymi cenami czy zrozumieniem perspektywicznych kosztów? Czy umiemy spojrzeć poza horyzont precyzyjnych bilansów ekonomicznych i dostrzec koszty, które nasze miejskie życie i miejskie inwestycje niosą za sobą w przyszłość? Na ile świadomi jesteśmy ponoszonych kosztów i na ile gotowi jesteśmy przyznać wprost, że je ponosimy? Odpowiedzi na te pytania szukają kuratorzy projektu :W CENTRUM, który w tegorocznej edycji poświęcony jest zagadnieniu KOSZTÓW.

Już po raz trzeci Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich i Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej organizują projekt :W CENTRUM, w ramach którego poruszają najważniejsze i najbardziej aktualne zagadnienia związane z użytkowaniem i planowaniem miejskich przestrzeni centralnych. 8 maja 2024 roku w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak odbyła się inauguracja trzeciej edycji projektu.

– W ramach projektu :W CENTRUM będziemy mówić o KOSZTACH, jakie ponosimy, kreując środowisko zbudowane, tworząc poszczególne obiekty architektoniczne i towarzyszące im przestrzenie publiczne oraz podejmując indywidualne inwestycje – mówili prowadzący wydarzenie architektka Magda Maciąg i architekt Jan Chwedczuk. – Sprawdzimy, jaki mamy wpływ na KOSZTY jako branża architektoniczna i jako użytkownicy miasta. 

Wskazanie wielości zagadnień, jakie kryją się pod hasłem miejskich KOSZTÓW, nie jest łatwe. Podjęli się go uczestnicy dyskusji inauguracyjnej: profesor Krystyna Solarek, dr hab. Renata Giedych, Agnieszka Kowalewska, Joanna Malanowska, Rafał Krenz oraz Magda Maciąg. Panel w formie warsztatowej dyskusji poprowadzili dr Anna Cudny i dr Artur Jerzy Filip. Głosy ekspertów uzupełnili uczestnicy spotkania zasiadający na widowni. W rezultacie, na wirtualnej tablicy znalazło się ponad siedemdziesiąt wskazówek, gdzie należy szukać kosztów miejskości. Organizatorzy pokazali, że nieoczywiste i nieobecne w dyskursie miejskim pojęcie „kosztów” pozwala spojrzeć na Warszawę w sposób świeży i kreatywny. Tym bardziej, że – jak podkreślają kuratorzy – określenie czegoś KOSZTEM nie oznacza jednoznacznej krytyki – wymaga jednak odkrycia i uświadomienia sobie złożonej sieci miejskich zależności.

Na zdjęciu grafika z zapisanymi wskazówkami, gdzie szukać kosztów miejskości
Gdzie szukać kosztów :W mieście? Można zacząć od tych wskazówek

Poza zainaugurowanym programem spotkań publicznych, nieodłącznym elementem przedsięwzięcia :W CENTRUM jest projekt realizowany przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w wybranej centralnej przestrzeni miejskiej Warszawy. Kiedy w pierwszej edycji motywem przewodnim była WODA, przed Warszawskim Pawilonem Architektury Zodiak powstała instalacja „Wodny Azyl”, przypominająca o konieczności podmiotowego traktowania wody. Rok temu, gdy w centrum uwagi postawiono HAŁAS, studenci stworzyli na placu przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej instalację HA-LAS – zieloną, wypełnioną drzewami i krzewami strefę relaksu, łagodzącą skutki miejskiego zgiełku i odmieniającą na kilka miesięcy oblicze tego ważnego miejsca stolicy. Co czeka nas w tym roku?

– Koszty to temat bardzo trudny do przedstawienia wizualnego – mówiła podczas spotkania Wiktora Kolaszyńska, przedstawicielka grupy studenckiej. – Tym bardziej, że nasze działania wykraczają poza koszty ekonomiczne inwestycji. Interesują nas koszty, które choć oddziałują na nas bezpośrednio, to jednak nie są tak oczywiste: koszty środowiskowe, energetyczne, społeczne.

Studentki i studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej pracują nad projektem instalacji architektonicznej już od lutego. Ich dzieło stanie w samym centrum Warszawy. Gdzie dokładnie? To niespodzianka. Otwarcie zaplanowane jest na 20 czerwca. Poza tym w ramach cyklu zaplanowano wydarzenia: KOSZTY :W ARCHITEKTURZE (6 czerwca) i KOSZTY :W UŻYCIU (20 czerwca). Zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych spotkaniach i do śledzenia informacji o projekcie KOSZTY :W CENTRUM na www.wcentrum.edu.pl, Facebooku oraz Instagramie.

Zespół kuratorski projektu :W CENTRUM tworzą: dr arch. Anna Cudny, arch. Jan Chwedczuk, dr arch. Artur Jerzy Filip, arch. Magda Maciąg. 

Organizatorzy: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. 

Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa oraz Cosentino.