Przejdź do treści

Opublikowano: 05.03.2024 15:22

Jaki będzie kampus PW?

Zapraszamy na warsztaty projektowe 11, 13 i 15 marca w godz. 16.00-19.00 - obowiązują zapisy

Stworzenie koncepcji rozwoju przestrzennego Politechniki Warszawskiej na kolejne dziesięciolecia – to główny cel projektu KAMPUS.PW. Projekt jest uczelniany, ale żadna uczelnia nie funkcjonuje w próżni, dlatego w działania może włączyć się każda osoba zainteresowana tematem.

– Nie było do tej pory takiego opracowania, które obejmowałoby wszystkie tereny i budynki naszej Uczelni w Warszawie i okolicy – mówi prof. Krystyna Solarek z Wydziału Architektury, kierowniczka przedsięwzięcia. – Celem projektu jest przygotowanie planu działań na rzecz tworzenia zdrowego, racjonalnego, zrównoważonego środowiska życia w kampusie, co jest wyzwaniem wynikającym z przyjętej przez Senat w 2023 roku Strategii Rozwoju Politechniki. Ale projekt jest potrzebny również dlatego, że w ostatnich latach zmieniły się sposoby korzystania z uczelni, uległy zmianie relacje społeczności akademickiej, ujawniły się nowe potrzeby i oczekiwania mieszkańców miast. Chcielibyśmy, aby projekt pokazał, jak można odpowiedzieć na te wyzwania, a przy okazji – by zaktywizował społeczność akademicką i stał się wyrazem jej poglądów.

Zespół projektowy podzielił działania na trzy etapy: jaki.KAMPUS, mój.KAMPUS i nasz.KAMPUS.

jaki.KAMPUS

Pierwszy etap już za nami. W listopadzie 2023 roku można było oglądać wystawę i wziąć udział w seminarium. Ekspozycja prezentowała najważniejsze inwestycje w historii Politechniki na tle ówczesnych uwarunkowań rozwoju przestrzennego Warszawy, schematy urbanistyczne obecnych terenów i obiektach PW oraz propozycje taktycznych interwencji oraz wizji kampusu przygotowane przez studentów Politechniki. Wystawie towarzyszyło seminarium poświęcone aspiracjom (trendom i dobrym wzorcom rozwoju kampusów akademickich na świecie) oraz działaniom (aktualnym inwestycjom i planom na rzecz kampusu Politechniki Warszawskiej).

– Jesteśmy na bieżąco z trendami rozwoju kampusów uczelni wyższych na świecie – mówi Dominika Grabowska-Ropek, ekspertka zespołu KAMPUS.PW. – Najistotniejsze wyzwania to tworzenie wielofunkcyjnych miejsc, łatwo adaptowalnych do czasowej zmiany przeznaczenia oraz pracy online. Dużą wagę przykłada się do rozwiązań ekologicznych, w tym alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, błękitno-zielonej infrastruktury oraz bioróżnorodności na terenach rekreacyjnych. Podstawowym elementem w strategiach jest też ekologiczny transport oraz komunikacja publiczna. Nowoczesne kampusy służą nie tylko społeczności akademickiej – ich przestrzenie publiczne otwierane są także dla lokalnych mieszkańców.

mój.KAMPUS 

Drugi etap to geoankieta – tam każda osoba z Politechniki Warszawskiej może podzielić się swoimi opiniami i potrzebami na temat Kampusu. Geoankieta online (jest dostępna pod linkiem) umożliwia odniesienie komentarzy bezpośrednio do wybranych miejsc w przestrzeni kampusu. 

– Podczas pracy nad projektem, która trwa już kilka miesięcy, zależało nam, aby pokazać potencjał, jakim dysponujemy na Uczelni: nowoczesne metody zbierania danych, analizy geoprzestrzenne, geoankiety, makiety wszystkich budynków PW wykonane w technologii druku 3D, a to tylko nieliczne elementy całego procesu, które w całości wykonane zostały przez pracowników lub start-up’y PW – tłumaczy dr Anna Jachimowicz, ekspertka zespołu KAMPUS.PW.

nasz.KAMPUS 

Teraz czas na rozpoczęcie trzeciego etapu – warsztatów. Strategia rozwoju przestrzennego Politechniki Warszawskiej zostanie opracowana w formule warsztatów typu charrette, które pozwalają na wspólny dialog różnych środowisk, w tym przypadku: studentów, pracowników, władz Uczelni, ale również mieszkańców PW, sąsiadów, urzędników miejskich czy też firm współpracujących z Uczelnią na jej terenie wraz z ekspertami z różnych dziedzin. 

– To pierwszy raz, gdy tego typu warsztaty zostaną przeprowadzone dla potrzeb uczelni w Polsce! – dodaje dr Anna Jachimowicz.

– Każda z części kampusu powinna spełniać wysokie standardy zagospodarowania, odpowiadające znaczeniu i ambicjom Politechniki – tłumaczy dr Artur Jerzy Filip, ekspert zespołu KAMPUS.PW. –Jednocześnie wszystkie części powinny być jak najlepiej powiązane między sobą i harmonijnie włączone w strukturę przestrzenną Warszawy. Osiągnięcie tego celu wymaga szeroko zakrojonej rozmowy, a w pierwszej kolejności możliwości wyrażenie różnych głosów przedstawicieli społeczności akademickiej PW. Projekt KAMPUS.PW stwarza warunki dla takiej właśnie ogólnopolitechnicznej debaty nad przyszłością kampusu Politechniki Warszawskiej.

Warsztaty odbędą się w dniach 11-15 marca w budynku przy ulicy Rektorskiej 4. Na 11, 13 i 15 marca w godz. 16.00-19.00 zaplanowano otwarte sesje dla wszystkich chętnych. Na te spotkania trwają zapisy – odbywają się przez formularz online

Pod okiem doświadczonych projektantów na warsztat wzięty zostanie jednocześnie cały kampus Politechniki Warszawskiej. Uczestnicy wspólnie opracują wariantowe koncepcje zagospodarowania przestrzennego różnych fragmentów kampusu.

A co wydarzy się później? 

– Po warsztatach zespół projektowy wykonana wariantowe koncepcje rozwoju kampusu PW wraz z wizją powiązań z otoczeniem, które staną się podstawą do dalszych dyskusji i działań – zapowiada prof. Krystyna Solarek.

Projekt KAMPUS.PW jest realizowany w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) na Politechnice Warszawskiej.

Podobne tematy: