Opublikowano: 26.11.2024 14:35
Innowatorzy Mazowsza 2024 wybrani. W tym gronie są przedstawiciele PW
Młodzi naukowcy z Politechniki Warszawskiej zostali nagrodzeni w XVI edycji konkursu Innowator Mazowsza organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Konkurs jest formą docenienia innowacyjnych pomysłów mieszkańców Mazowsza. Jest skierowany do przedstawicieli biznesu (kategoria Innowacyjna Firma) i nauki (kategoria Innowacyjny Naukowiec), którzy wdrażają innowacyjne rozwiązania i w ten sposób wspierają rozwój gospodarki regionu.
W tegorocznej edycji zgłosiło się 28 naukowców i 34 firmy. Zgłoszenia oceniało 28 ekspertów, którzy analizowali każdy projekt pod kątem innowacyjności, wpływu na otoczenie oraz potencjału wdrożeniowego. Kapituła nagrodziła pięciu naukowców i dwie firmy.
Zastosowania druku 3D
Pierwsze miejsce w kategorii Innowacyjny Naukowiec zajął dr inż. Łukasz Żrodowski za pracę doktorską pt. „Kształtowanie struktury i właściwości kompozytów na bazie szkieł metalicznych, wytwarzanych metodą selektywnego przetapiania proszków”. W swojej rozprawie zajął się badaniem wytwarzania szkieł metalicznych za pomocą technologii druku 3D. Praca została skomercjalizowana poprzez sprzedaż patentu firmie Heraeus i dała początek spółce AMAZEMET. Rozprawa powstała na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW pod kierunkiem prof. Marcina Leonowicza.
Innowacje dla kolei
Drugą nagrodę w tej kategorii (ex aequo) otrzymał dr inż. Cezary Kraśkiewicz – autor pracy pt. „Identyfikacja i dobór cech materiałowych wybranych izolatorów wibroakustycznych w systemach konstrukcji dróg szynowych”. Rozprawa dotyczy aktualnych zagadnień ochrony środowiska przed negatywnym wpływem ruchu pojazdów szynowych (takich jak wibracje i hałas) na otoczenie tras. W ramach pracy doktorskiej zaprojektowano i zbudowano stanowiska do badania wybranych właściwości wibroizolatorów stosowanych w drogach szynowych. Stanowiska te były wykorzystywane do realizacji części badań w ramach projektów badawczo-rozwojowych BRIK („Badania i Rozwój Innowacji Kolejowych”). Laboratoryjne badania identyfikacyjne statycznych i dynamicznych charakterystyk sprężystych wibroizolatorów w drogach szynowych realizowane są na świecie przez stosunkowo niewielką liczbę jednostek naukowych i laboratoriów. Rozprawa doktorska dr. inż. Cezarego Kraśkiewicza ma charakter mocno aplikacyjny, gdyż w ramach jej realizacji oraz projektu BRIK InRaViS opracowano prototypowe podkładki podpodkładowe (USP) i maty podpodsypkowe (UBM), które w przyszłości powinny znaleźć bardzo szerokie zastosowanie na kolei w Polsce. Nagrodzona praca powstała na Wydziale Inżynierii Lądowej PW, a jej opiekunem był prof. Artur Zbiciak.
Materiały przyjazne dla środowiska
Trzecie miejsce (również ex aequo) zajęła dr inż. Milena Leszczyńska za pracę pt. „Sztywne pianki poliuretanowe otrzymywane z zastosowaniem surowców odnawialnych”. Praca dotyczy wdrażania przyjaznych dla środowiska rozwiązań surowcowych w syntezie sztywnych pianek poliuretanowych poprzez zastępowanie polioli pochodzenia petrochemicznego poliolami wytwarzanymi z oleju rzepakowego oraz stosowanie napełniaczy naturalnych, które są odpadami z przemysłu rolno-spożywczego. Praca powstała pod kierunkiem prof. Joanny Ryszkowskiej z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW.
Nagroda PW
Politechnika Warszawska – jako partner konkursu – przyznała także swoją nagrodę – możliwość udziału w uczelnianym programie preinkubacji. Skorzysta z tego dr inż. Piotr Łąka – autor pracy „Wieloskładnikowe i transparentne uwierzytelnianie użytkownika z wykorzystaniem technik uczenia maszynowego”. Rozprawa powstała na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW pod promotorską opieką prof. Wojciecha Mazurczyka.
Po pełne wyniki konkursu Innowator Mazowsza zapraszamy na stronę www.mazovia.pl.
Podobne tematy: