Opublikowano: 18.07.2023 16:37
Europejsko-koreańskie rozmowy o energetyce jądrowej
Promowanie przemysłu jądrowego i potrzeba współpracy w zakresie rozwoju zasobów ludzkich w tej dziedzinie – to były główne tematy podczas wizyty przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej w Korei Południowej. Politechnikę Warszawską reprezentowali tam Prorektor ds. Nauki prof. Mariusz Malinowski oraz prof. Rafał Laskowski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.
Na pierwsze spotkanie V4-ROK University Presidents Forum for Nuclear Industry Human Resources Development do Seulu przyjechali przedstawiciele władz państwowych i nauki z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W polskiej delegacji znaleźli się m.in. reprezentanci czterech uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Warszawskiej.
Tematy do dyskusji i współpracy
Podczas forum przedstawiono aktualny stan globalnego przemysłu nuklearnego oraz nowe technologie, w tym reaktory małej mocy (SMR). O swoich osiągnieciach i planach w zakresie energetyki jądrowej opowiedzieli przedstawiciele Korei Południowej, Czech i Słowacji. W czasie dyskusji zwracano uwagę, że elektrownie jądrowe to projekty nie tylko gospodarcze, ale także polityczno-dyplomatyczno-ekonomiczne. Podkreślano również kontekst prowadzonych i planowanych prac – bezpieczeństwo energetyczne i zmiany klimatyczne.
Ważną częścią spotkania były rozmowy o kształceniu kadr dla przemysłu nuklearnego. Wszystkie strony zgodziły się, że dla najbezpieczniejszego i najbardziej efektywnego funkcjonowania elektrowni jądrowych kluczowe znaczenie ma zapewnienie odpowiednich zasobów ludzkich na poziomie krajowym. Uczestnicy forum mówili m.in. o konieczności nauczenia inżynierii nuklearnej, zarządzania projektami i zasobami ludzkimi, prawa przemysłowego, ochrony środowiska, finansowania przedsiębiorstw, IT i sztucznej inteligencji – tak, aby kompleksowo przygotować specjalistów do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych. Pomóc w tym ma m.in. współpraca z KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS), która w ciągu ostatnich lat rozwija wspólne działania edukacyjne z dziewięcioma uniwersytetami z regionu V4, w tym z Politechniką Warszawską.
– To było bardzo ciekawe doświadczenie, dające możliwość lepszego poznania potencjału dydaktycznego i naukowego w obszarze energetyki jądrowej w krajach V4 i Korei – mówi o spotkaniu Prorektor PW ds. Nauki prof. Mariusz Malinowski. – Wszystkie te kraje oprócz Polski dysponują elektrowniami jądrowymi, dlatego interesujące były ich metody zdobywania wiedzy, zapewniające odpowiedni lokalny kapitał ludzki do utrzymania i rozwoju energetyki oraz oferowania nowych technologii na rynku globalnym, jak to ma miejsce w przypadku Korei.
Co możemy zyskać?
Jak zaznacza prof. Malinowski, kluczowe dla naszej Uczelni wnioski i propozycje z pierwszego spotkania w ramach forum dotyczą współpracy w grupie V4 i Korea w obszarze kształcenia przyszłych kadr dla energetyki jądrowej.
– Zdobywanie tych doświadczeń dla Polski i PW jest szczególnie ważne – podkreśla Prorektor PW ds. Nauki. – Obecnie kształcimy specjalistów, którzy pracują w takich miejscach jak Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej, Państwowa Agencja Atomistyki czy spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, ale w niedługiej przyszłości zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze energetyki jądrowej w Polsce będzie znacząco rosło. Ponadto będą potrzebne kompetencje naszych absolwentów do zarządzania utrzymaniem ruchu już w samych elektrowniach, które są planowane w stosunkowo niedalekiej przyszłości. Dotyczy to nie tylko klasycznych elektrowni jądrowych, ale również SMR, których na rynku jeszcze nie ma.
Jak Politechnika Warszawska może skorzystać na zaangażowaniu w prace forum?
– Najważniejsze jest dostrzeżenie PW na forum międzynarodowym jako jednostki, która już od lat kształci specjalistów dla energetyki jądrowej i ma tutaj ogromne doświadczenia – zaznacza prof. Malinowski. – Wykazujemy również pewną gotowość do prowadzenia wspólnych badań w takich podobszarach jak elektronika nuklearna, poszukiwanie nowych materiałów, cyberbezpieczeństwo, zaawansowane systemy sterowania i bezpieczeństwa, specjalistyczne roboty czy nowoczesne czujniki i systemy komunikacji. Wszystkie te elementy są niezbędne do niezawodnej pracy złożonych systemów, jakimi są elektrownie jądrowe. Ponadto, stając się partnerem instytucji, które brały udział w forum, mamy możliwość wymiany akademickiej. Nasi studenci w najbliższych miesiącach pojadą na staże do KINGS – KEPCO International Nuclear School w Ulsan.
W planach na kolejne spotkanie V4-ROK University Presidents Forum for Nuclear Industry Human Resources Development jest zaproszenie przedstawicieli środowiska biznesowego związanego z przemysłem jądrowym. Jak podkreślono podczas premierowego posiedzenia, w państwach Grupy Wyszehradzkiej działa ponad 700 południowokoreańskich firm, które mogą wesprzeć działania forum.
Podobne tematy: