Przejdź do treści

Opublikowano: 16.05.2024 09:08

EcoBean Startupem Roku w ramach Nagrody Money.pl

Zespół EcoBean, fot. materiały prasowe

Spółka spin-off wywodząca się z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, zajmująca się przetwarzaniem kawowych fusów, została pierwszym laureatem szóstej edycji Nagrody Money.pl. Statuetki wręczono podczas oficjalnej gali, która odbywa się na konferencji Impact'24 w Poznaniu. 

EcoBean to startup, który opracował metodę pełnego przetwarzania odpadów (fusów) kawowych na surowce o niskim śladzie węglowym. Firma chce w ten sposób zmniejszyć wpływ środowiskowy branży kawowej. Współpracuje przy tym z Politechniką Warszawską, która jest też – pośrednio – udziałowcem w spółce.

EcoBean przerabia odpady kawowe na pięć frakcji biosurowców: olej kawowy, antyoksydanty, polilaktyd (PLA), ligninę oraz dodatki białkowe o niskim śladzie węglowym. Znajdują one zastosowanie m.in. w farmacji, kosmetyce, opakowaniach, dodatkach do żywności i pasz. 

Jak twierdzą, są najbardziej zaawansowaną technologicznie firmą tego typu. Chcą zostać partnerem dla firm przemysłowych, dostarczać im surowce. Już dzisiaj współpracują ze Starbucksem czy Burger Kingiem i KFC, obsługują też największe konferencje w Polsce, m.in. Impact w Poznaniu. 

Firma powstała z inicjatywy Kacpra Kossowskiego i Marcina Koziorowskiego. Ten pierwszy był od dekady prezesem spółki Coffee Zone, dzisiaj znanej jako Julius Meinl Polska. Poznał Koziorowskiego, który z kolei na Politechnice Warszawskiej zajmował się technologiami. Szybko przeszli od pomysłu do realizacji i założyli spółkę. 

Według startupu, na każdą tonę fusów może przypadać zawrotna kwota 8 tys. euro zysku, czyli ok. 34 tys. zł. Każdego dnia w Europie generowanych zaś jest 9 tys. ton fusów kawowych, co pokazuje, jak duży potencjał jest w tym rozwiązaniu. Obecnie EcoBean prowadzi budowę pierwszego na świecie obiektu do pełnej waloryzacji odpadów kawowych, który ma przetwarzać do 1000 ton fusów kawowych rocznie na chemikalia. Obecnie trafiają one na składowiska odpadów. 

Docelowo polska spółka chciałaby niedługo przetwarzać 20 tys. ton fusów rocznie. Do końca 2025 r. chcą zaś otworzyć kilka gigarafinerii – jak nazywają zakłady przetwarzania odpadów. Łącznie miałoby ich powstać siedem w całej Europie. Jeśli się to uda, cel EcoBean jest prosty: być największą tego typu firmą na Starym Kontynencie.

Nagroda Money.pl przyznawana jest w trzech głównych kategoriach: Startup Roku, Technologia Roku oraz Przedsiębiorca Roku. Wyboru laureatów nagrody dokonuje kapituła złożona z liderów największych i najbardziej innowacyjnych polskich firm, managerów Wirtualnej Polski oraz redakcji money.pl. Zgłoszenie do udziału w konkursie jest darmowe i może to zrobić każdy.

Źródło: money.pl

Podobne tematy: