Przejdź do treści

Opublikowano:

Doktorant z Wydziału EiTI z nagrodą w konkursie Mathworks

W rywalizacji "Make IT ROS!" opis autonomii łazika marsjańskiego Sirius zgłoszony przez Michała Hałonia został uznany za najlepszy. To świetny prognostyk przed zbliżającymi się zawodami z serii European Rover Challenge.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykazać się wiedzą dotyczącą oprogramowania ROS (Robot Operating System) oraz zaproponować wykorzystanie tej platformy w projekcie studenckim. Michał Hałoń, który w Studenckim Kole Astronautycznym odpowiada za kwestie autonomii robota Sirius, szczegółowo opisał zastosowanie ROS w pracach nad łazikiem przygotowywanym właśnie do zdalnych zawodów European Rover Challenge.

– Skupiamy się na opracowaniu systemu autonomicznej nawigacji łazika po terenie zawodów oraz przygotowaniu do operowania ramieniem robotycznym na panelu z przełącznikami. Przed nami także zadanie polegające na przeszukaniu terenu zawodów w celu znalezienia obiektów interesujących pod kątem dalszych badań i analiz – tłumaczy laureat konkursu.

Zbliżająca się edycja ERC odbędzie się w formie zdalnej, dlatego zespół SKA nie będzie sterował własnym łazikiem, a robotem mobilnym zapewnionym przez organizatorów. – Musimy zatem dostosować systemy dedykowane dla naszego łazika na potrzeby wykorzystania w nowym robocie. Planujemy, że system autonomicznej nawigacji opracowany przez nasz zespół będzie wykorzystywał m.in. kompaktowe głębokie sieci neuronowe do rozpoznawania markerów umieszczonych na terenie zawodów, a także kamerę głębi do wykrywania przeszkód na trasie łazika – dodaje nasz doktorant. Orientację łazika w przestrzeni ma wspomóc wykorzystanie akcelerometrów oraz żyroskopów.

Zdjęcia Michała Hałonia i łazika marsjańskiego
Michał Hałoń należy do Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW, fot. M. Hałoń/FB SKA

Podobne tematy: