Przejdź do treści

Opublikowano: 26.04.2022 13:49

Dobra energia dla Ukrainy

Mgr inż. Paulina Kruk-Fura z Zakładu Joniki Ciała Stałego Wydziału Fizyki PW, jedna z ochotniczek w akcji "Minimagazyny energii", fot. Przemysław Michalski

W ramach akcji „Minimagazyny energii” Wydział Fizyki zbiera i przebudowuje stare zasilacze awaryjne UPS, baterie litowo-jonowe oraz akumulatory samochodowe. Wszystko po to, by wesprzeć mieszkańców Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych stracili dostęp do sieci elektrycznej.

Pomysłodawcą akcji jest prof. Michał Marzantowicz, który na co dzień zajmuje się zagadnieniami związanymi z magazynowaniem i konwersją energii w ogniwach elektrochemicznych. Poza godzinami pracy wykorzystuje wiedzę o tych ogniwach, by stworzyć narzędzia wspierające Ukraińców i Ukrainki w wojennej codzienności.

– Razem z zespołem przebudowujemy zasilacze, dołączamy do nich baterie litowo-jonowe oraz panele fotowoltaiczne. Gotowe zestawy wysyłamy na obszary Ukrainy, w których została zniszczona infrastruktura umożliwiająca korzystanie z elektryczności — wyjaśnia badacz z Wydziału Fizyki. — Dzięki skonstruowanym na PW kompaktowym magazynom energii mieszkańcy Ukrainy mogą uzyskać dostęp do energii elektrycznej wyprodukowanej z promieniowania słonecznego. Dzięki temu odzyskają choćby domowe oświetlenie. Tam, gdzie jest światło, rodzi się nadzieja — mówi prof. Marzantowicz. 

Jak wesprzeć akcję naszych fizyków?

  • W portierni Wydziału Fizyki można zostawić UPS-y, duże pakiety ogniw litowo-jonowych oraz małe panele fotowoltaiczne. Przydadzą się również powerbanki do naprawy, kable o większych przekrojach i bezpieczniki samochodowe o dużym amperażu.
  • Potrzebni są również wolontariusze i ochotnicy do wykonywania prac warsztatowych — inwentaryzacji, składania baterii w pakiety, lutowania, testowania akumulatorów i gotowych magazynów. Zespół zapewnia niezbędne przygotowanie merytoryczne.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu:

  • z pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji prof. Michałem Marzantowiczem: michal.marzantowicz@pw.edu.pl,
  • z koordynatorem akcji pomocowych dla Ukrainy na PW dr. hab. inż. Mirosławem Szyłakiem-Szydłowskim: miroslaw.szydlowski@pw.edu.pl (pomoc w sprawach administracyjnych na PW)
  • z zespołem na MS Teams, kod: f2ekygt (tylko dla osób zalogowanych w domenie PW).

Do tej pory projekt wsparły firmy Speckable i Volt Polska, które ułatwiły zakup lekkich i nietłukących się paneli fotowoltaicznych. Chcesz dołożyć cegiełkę do przedsięwzięcia fizyków z PW? Czekamy na kontakt.

Podobne tematy: