Przejdź do treści

Opublikowano: 08.11.2022 16:22

Brak motywacji do nauki? Naukowcy z PW znaleźli rozwiązanie i zdobyli nagrodę

Dr inż. Przemysław Duda, prof. uczelni i Kamil Wiśniewski, który z powodzeniem wziął udział w projekcie MakeITReal, fot. Katarzyna Hołownicka

Międzynarodowy zespół pod kierunkiem dr. inż. Przemysława Dudy, prof. uczelni z Wydziału Fizyki PW realizował projekt MakeITReal, skierowany do uczniów, którzy osiągali słabe wyniki w przedmiotach z zakresu STEM. Inicjatywa zdobyła nagrodę w konkursie EDUinspiracje.

Projekt pomógł zaktywizować i zachęcić uczniów do udziału w zajęciach poświęconych projektowaniu i wydrukowi obiektów 3D. Młodzież nie tylko zdobyła wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim wykorzystywała ją w praktyce, szlifując podstawowe umiejętności inżynierskie i łącząc je z wiedzą m.in. z zakresu matematyki.

W tegorocznej edycji konkursu EDUInspiracje edukacyjna propozycja z PW znalazła się wśród nominowanych w kategorii Synergia dla edukacji, a nominacja zamieniła się w nagrodę.

– MakeITReal udowodnił, że nauka nie musi polegać na nudnym wkuwaniu wzorów, to przede wszystkim kreatywne działanie – mówi dr inż. Przemysław Duda. – Dzięki niemu przekazaliśmy nie tylko wiedzę inżynierską, ale nauczyliśmy otwartości, wartości współpracy. Znajomości, które udało się nawiązać dzięki projektowi, są inspirujące. Najlepszy przykład to Kamil Wiśniewski, wychowanek szkoły w Laskach, który możliwości druku 3D przybliżał innym niewidomym uczniom. Teraz Kamil studiuje informatykę i pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych.

EDUinspiracje to konkurs organizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Ma na celu upowszechnianie rezultatów projektów edukacyjnych, promocję dobrych praktyk, pokazanie, jak ważną rolę w życiu odgrywa proces uczenia się i dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Informacje o wszystkich tegorocznych laureatach znajdują się na stronie konkursu. 

Więcej informacji o nagrodzie dla PW na stronie Wydziału Fizyki