Przejdź do treści

Opublikowano: 25.06.2024 16:30

Badaczki z PW w Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk

Dr hab. inż. Żaneta Świderka-Chadaj, prof. uczelni oraz dr inż. Monika Janik

Dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj, prof. uczelni i dr inż. Monika Janik oraz znalazły się wśród osób wybranych do Akademii Młodych Uczonych PAN. Zostały rekomendowane przez Wydział IV Nauk Technicznych.

Akademia Młodych Uczonych została powołana w 2010 roku w celu promowania badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez wybitnych młodych przedstawicieli polskiej nauki. Ma za zadanie aktywizować środowisko młodych badaczy m.in. poprzez przedstawianie opinii i programów dotyczących spraw nauki, organizowanie debat, dyskusji, konferencji naukowych oraz upowszechnianie ich wyników, a także upowszechnianie standardów etyki wśród młodych naukowców.

Członkowie AMU nie mogą mieć więcej niż 38 lat, muszą mieć co najmniej stopień naukowy doktora, a ponadto wyróżniać się wybitnymi osiągnięciami badawczymi oraz działalnością upowszechniającą naukę. Skład liczy obecnie 35 osób. Wybierani są na tzw. zakładkę, tzn. część osób zostaje wymieniona w połowie kadencji, która trwa 5 lat. W tym roku pracę w AMU kończy 17 młodych uczonych i tylu maksymalnie mogło zostać wybranych na 151 sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN. Ostatecznie wskazano 16 osób. W tym gronie – wśród 4 naukowców z obszaru nauk technicznych – znalazły się dwie reprezentantki Politechniki Warszawskiej. 

Dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj, prof. uczelni zajmuje się opracowywaniem nowych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję do wspomagania diagnostyki medycznej oraz analizy danych biologicznych. Jest liderem zespołu badawczego„Diagnostyka patologii medycznych” w IDEAS NCBR. 

Stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria biomedyczna uzyskała na Politechnice Warszawskiej w 2022 roku, doktora w dyscyplinie informatyka na Politechnice Warszawskiej w 2017 roku, magistra na Politechnice Warszawskiej w 2014 roku oraz inżyniera na Politechnice Śląskiej w 2012 roku. Obecnie pracuje na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej w Instytucie Elektrotechniki Teoretycznej i Systemów Informacyjno-Pomiarowych. 

W latach 2017–2020 odbyła staże naukowe w grupach Computational Pathology w Radboud University Medical Center w Niderlandach oraz w grupie VISILAB na Uniwersytecie Castilla-La Mancha, Hiszpania w 2017 roku. 

Dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj, prof. uczelni jest członek międzynarodowej organizacji Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) oraz sieci wiodących ośrodków badawczych European Laboratory for Learning and Intelligent Systems (ELLIS Society), a także ekspertem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jest laureatką nagród dla Wybitnych Młodych Naukowców Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2020), Stypendium Ministra (2021) oraz Nagrody Naukowej POLITYKI (2022).

Na zdjęciu dr hab. inż. Żaneta Świderka-Chadaj, prof. uczelni
dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj, prof uczelni

Dr inż. Monika Janik ukończyła studia (mgr inż.) na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, kierunek biotechnologia. Następnie kontynuowała kształcenie na Universite du Quebec en Outaouais (Kanada). W czerwcu 2019 roku uzyskała z wyróżnieniem stopień doktora, specjalność: fotonika. Staż podoktorski (2019–2023) odbyła na Politechnice Gdańskiej. Obecnie pracuje na Politechnice Warszawskiej (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki) na stanowisku adiunkta.

Jej dotychczasowe doświadczenia oraz interdyscyplinarne wykształcenie pozwalają na działanie na granicy dziedzin i podejmowanie kluczowych tematów dotyczących technologii czujnikowych. W swojej pracy łączy doświadczenie biotechnologiczne i fotoniczne głównie w kierunku rozwoju biosensoryki. Aktywnie promuje działania interdyscyplinarne oraz wspiera studentów w ich karierze naukowej, oferując mentoring i doradztwo w zakresie możliwości kariery akademickiej oraz pracy na uczelni.

Dr inż. Janik jest obecnie autorką i współautorką ponad 30 publikacji z listy JCR (H index 15) oraz 3 zgłoszeń patentowych. Ponadto, jest recenzentką dla wielu czasopism z listy JCRW październiku 2023 roku dołączyła również do grona edytorów czasopisma Scientific Reports (Nature) oraz Results in Optics (Elsevier). 

Jej działania naukowe nad przystosowaniem czujników optycznych do nowych zastosowań, głównie biomedycznych, były wielokrotnie nagradzane, m.in. prestiżowym stypendium START (Fundacja na rzecz Nauki Polskiej 2021), zespołową oraz indywidualną Nagrodą Rektora Politechniki Warszawskiej (kolejno 2020 i 2023) czy znalezieniem się na liście laureatów pierwszej edycji konkursu „Najlepsi z Najlepszych PW” (2023). 

Dr inż. Janik aktywnie uczestniczy w różnorodnych projektach, zarówno wdrożeniowo-naukowych, jak i tych dotyczących badań podstawowych. Do tej pory pracowała w ponad 10 krajowych i międzynarodowych projektach, w tym w programach takich jak TeamNET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, TECHMATSTRATEG Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, OPUS Narodowego Centrum Nauki w Polsce oraz Industrial Research Chair w Kanadzie. Współpracuje także z partnerami komercyjnymi, aby efektywnie rozwijać działania naukowo-wdrożeniowe.

Obecnie jest kierowniczką 3 projektów. Jeden z nich, Lab Tech of Excellence, finansowany ze środków Politechniki Warszawskiej z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” pt. „Rozwój sensorów dwudomenowych do identyfikacji analitów w złożonych matrycach” o budżecie 1,8 mln złotych umożliwił jej w marcu 2024 roku założenie grupy badawczej „Biofunkcjonalizacji i Zaawansowanych Rozwiązań Czujnikowych”. 

Na zdjęciu dr inż. Monika Janik
dr inż. Monika Janik

Informacja o wszystkich nowych członkach AMU PAN znajduje się na stronie www Polskiej Akademii Nauk

Podobne tematy: