Opublikowano: 16.12.2020 14:47

Awans Politechniki Warszawskiej w rankingu QS EECA

Nasza Uczelnia została sklasyfikowana na 12. miejscu w rankingu obejmującym najlepsze szkoły wyższe z krajów rozwijającej się Europy oraz centralnej Azji. W stosunku do ubiegłorocznej edycji awansowaliśmy o 2 pozycje.

W zestawieniu uwzględniono w sumie 400 uczelni (o 46 więcej niż przed rokiem), w tym 25 z naszego kraju. Spośród polskich uczelni wyższą pozycję od Politechniki Warszawskiej zajęły Uniwersytet Jagielloński (6. miejsce) i Uniwersytet Warszawski (7. miejsce). Oznacza to, że Politechnika Warszawska jest najlepszą polską uczelnią techniczną sklasyfikowaną w tym rankingu.

Warto dodać, że nasza Uczelnia zajęła trzecią lokatę w kryterium prestiż wśród pracodawców.

W czołówce rankingu QS EECA (Emerging Europe and Central Asia) znalazły się dwie uczelnie z Rosji oraz jedna uczelnia z Estonii: pierwsze miejsce zajął Lomonosov Moscow State University (Rosja),drugie – University of Tartu (Estonia), a podium zamyka Saint Petersburg State University (Rosja).

Ranking QS EECA (Emerging Europe and Central Asia) powstaje w oparciu o 10 kryteriów. Są to: reputacja akademicka, prestiż wśród pracodawców, liczba studentów przypadająca na jednego wykładowcę, liczba publikacji w przeliczeniu na pracownika naukowego, współpraca badawcza z instytucjami z innych krajów, wpływ Internetu, liczba pracowników z tytułem doktora, liczba cytowań w przeliczeniu na publikację, liczba studentów z zagranicy oraz liczba pracowników z zagranicy.

Zestawienie QS EECA (Emerging Europe and Central Asia) jest przygotowywane od 2014 roku. Opracowaniem rankingu zajmuje się firma Quacquarelli Symonds (QS), która specjalizuje się w temacie szkolnictwa i studiów zagranicznych. Przygotowuje ona ogólny rankingu QS World University Rankings, a także szereg rankingów regionalnych i tematycznych.

Pełny ranking dostępny na stronie Top Universities