Opublikowano: 22.03.2023 09:17

Zmiany w wynikach ewaluacji działalności naukowej

W ewaluacji można było otrzymać kategorie naukowe A+, A, B+, B albo C

Dwie kategorie A+, dziesięć A i trzy B+ – to ostateczne kategorie naukowe uzyskane przez dyscypliny z Politechniki Warszawskiej. Po ponownym sprawdzeniu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki poprawiliśmy pięć ocen.

Pierwsze wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017–2021 poznaliśmy w sierpniu 2022 roku. Wówczas mieliśmy jedną kategorię A+, siedem A i kolejne siedem B+. To oznaczało, że mamy prawo prowadzić studia i kształcić doktorantów we wszystkich tych dyscyplinach oraz nadawać w nich stopnie naukowe. Po ponownej analizie nasze wyniki są jeszcze lepsze.

Kategorie przyznane dyscyplinom z PW:

• architektura i urbanistyka – B+
  • automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne – A
  • filozofia – A
  • informatyka techniczna i telekomunikacja – A
  • inżynieria biomedyczna – B+
  • inżynieria chemiczna – A (zmiana z B+)
  • inżynieria lądowa, geodezja i transport – A (zmiana z B+)
  • inżynieria materiałowa – A
  • inżynieria mechaniczna – B+
  • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka – A
  • matematyka – A
  • nauki chemiczne – A+ (zmiana z A)
  • nauki fizyczne – A (zmiana z B+)
  • nauki o zarządzaniu i jakości – A (zmiana z B+)
  • nauki prawne – A+

Ewaluacja to ocena działalności naukowej, której cyklicznie poddawane są podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Podstawą ewaluacji są osiągnięcia wszystkich pracowników prowadzących działalność naukową w danym podmiocie.

Najnowszą analizę przeprowadzono dla dyscyplin naukowych (a nie – jak wcześniej – dla wydziałów). Oceny dokonano na podstawie trzech głównych kryteriów: poziomu naukowego i artystycznego prowadzonej działalności, efektów finansowych badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Podmioty mogły otrzymać kategorie naukowe A+, A, B+, B albo C.