Opublikowano: 20.09.2022 09:33

Studencki pomysł na wynajem cyfrowych dzieł sztuki

Studenci z Politechniki Warszawskiej i San Francisco State University opracowali aplikację A’RENT, która wesprze uczciwą komercjalizację dzieł sztuki. Rozwiązanie może być też wykorzystywane do typowych operacji handlowych, związanych ze zmianą właściciela.

Zdjęcie dzieł sztuki wiszących na ścianach galerii

Projekt został zrealizowany w ramach programu sieci akademickiej SUGAR, fot. pixabay

Za pomysłem stoją Julia Kirylczuk (Wydział Chemiczny PW), Małgorzata Kurcjusz (Wydział Architektury PW) i Jan Prugarewicz (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW) oraz Abby Hadidian, Gelvin Escueta i Alex Chau z San Francisco State University. W swojej pracy studenci mogli liczyć na pomoc ekspertów z amerykańskiej firmy Ripple, specjalizującej się w technologii blockchain.

– Największym wyzwaniem w naszym projekcie było rozwiązanie kwestii tymczasowego nadania praw do danego dzieła – tłumaczy Jan Prugarewicz. – Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie technologii XRP, która na tle innych technologii blockchainowych charakteryzuje się niskimi kosztami transakcji (około 0,004 dolara/transakcję), szybkością (około 3 transakcji na sekundę) oraz dobrą skalowalnością.

Zdjęcie twórców aplikacji A’RENT i prof. Mariusza Kalety, trzymających flagę sieci akademickiej SUGAR

Twórcy aplikacji A’RENT wraz z prof. Mariuszem Kaletą, fot. Wydział EiTI

Aplikacja mobilna A'RENT pozwala kolekcjonerom na tworzenie własnych galerii zgodnie z hasłem „Become a curator of your own art galleries”. Twórcy są w prosty sposób prowadzeni przez aplikację. Nie muszą nawet zakładać portfeli cyfrowych czy analizować kwestii prawnych wynajmu, aby udostępnić dzieło na swoich warunkach, zgodnie z drugim hasłem projektu „Stay in control of your artwork”. Rozwiązanie wykorzystuje wstępny model biznesowy, który definiuje poziomy dostępu, a w szczególności umożliwia wynajem na wyłączność lub w sposób współdzielony.

Projekt został zrealizowany w ramach programu sieci akademickiej SUGAR, koordynowanego od kilku lat przez dr. hab. inż. Mariusza Kaletę z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

Po więcej informacji o pracy nad aplikacją i sieci SUGAR zapraszamy na stronę Wydziału EiTI PW