Opublikowano: 01.03.2023 14:03

Nasi studenci przygotowali koncepcje dla Kampusu Łukasiewicza

Wystawa prac jest dostępna w Gmachu Głównym PW do 3 marca

Różnorodne, oryginalne, odważne – takie są projekty studentów prezentujące pomysły na to, jak ma wyglądać nowoczesna dzielnica z centrum badawczym jako jej głównym punktem. Prace powstały dzięki współpracy Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Łukasiewicza.

Studenci przedstawili koncepcje na zagospodarowanie przestrzenne terenu kampusu badawczo-rozwojowego planowanego w Macierzyszu (gm. Ożarów Mazowiecki) oraz projekty architektoniczne budynków laboratoryjnych, które mają powstać w pierwszym etapie inwestycji. To obszar o łącznej powierzchni około 57 ha.

W założeniach uwzględniono sieć błękitno-zielonej infrastruktury – zieleni urządzonej i urządzeń gospodarowania wodą, a także wykorzystano istniejące tereny zielone jako miejsca rekreacji. Ze względu na specyfikę miejsca zaproponowano przebudowę istniejących sieci infrastrukturalnych: elektroenergetycznych i gazowych, które aktualnie ograniczają możliwości zagospodarowania obszaru.

Nad koncepcjami Kampusu Łukasiewicza pracowało ponad 100 studentów Wydziału Architektury PW. Projekty zostały przygotowane pod kierunkiem pracowników dydaktyczno-badawczych i są rezultatem warsztatów architektoniczno-urbanistycznych. Złożono prawie 30 prac dotyczących urbanistyki całości zespołu badawczo-rozwojowego oraz prawie 50 projektów architektonicznych budynków biurowo-laboratoryjnych.

Jury przyznało 3 nagrody i 7 wyróżnień za projekty urbanistyczne oraz 3 nagrody, 2 wyróżnienia pierwszego stopnia i 5 wyróżnień drugiego stopnia za projekty architektoniczne.

Najlepsze projekty można było oglądać w Gmachu Głównym PW. Wernisaż wystawy odbył się 28 lutego 2023 roku i był połączony z wręczeniem nagród autorom najlepszych prac. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, Prezes Łukasiewicza Andrzej Dybczyński, Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba, Prorektor ds. Rozwoju prof. Adam Woźniak i Prorektor ds. Studiów prof. Jan Słyk oraz Dziekan Wydziału Architektury prof. Krzysztof Koszewski.

Najlepsze projekty Kampusu Łukasiewicza Warszawa – część urbanistyczna

Nagrody:

• I nagroda: Michał Komorowski, Krzysztof Żak, Mateusz Krzyżanowski i Klaudia Płachetko (prowadzący: dr inż. arch. Paweł Trębacz i dr inż. arch. Renata Jóźwik z Zakładu Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego WAPW),
  • II nagroda: Aneta Sawicka, Szymon Górka, Julia Najder (prowadzący: mgr inż. Judyta Wesołowska i mgr inż. Anna Jachimowicz z Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej),
  • III nagroda: Magdalena Rojek, Gabriela Ośko, Zofia Gawur i Klaudia Chudorlińska (prowadzący: dr inż. arch. Paweł Trębacz i dr inż. arch. Renata Jóźwik z Zakładu Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego WAPW).

Wyróżnienia:

• Weronika Jaworska, Paulina Cieśla, Maria Kuryłowicz Jaworska (prowadząca: dr inż. arch. Renata Jóźwik z Zakładu Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego WAPW),
  • Anna Niedźwiecka, Emil Micewicz, Jan Zwierzchowski, Oskar Pstrongowski (prowadząca: dr inż. arch. Krystyna Ilmurzyńska z Katedry Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego WAPW),
  • Małgorzata Pająk, Przemysław Sasin, Zofia Pabiańczyk, Martyna Biernacka (prowadzący: dr inż. arch. Paweł Trębacz i mgr inż. arch. Magdalena Duda z Zakładu Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego WAPW),
  • Matylda Wolska, Julia Ciężar, Alicja Bakalarska, Julia Pakuszewska (prowadzący: mgr inż. Judyta Wesołowska i mgr inż. Anna Jachimowicz z Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej),
  • Karolina Klukowska, Zuzanna Bućko, Wiktoria Kolaszyńska, Alona Usychenko (prowadzący: dr inż. arch. Paweł Trębacz i mgr inż. arch. Magdalena Duda z Zakładu Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego WAPW),
  • Julia Madajska, Agata Subda, Monika Pogwizd, Jan Stusio (prowadząca: dr inż. arch. Krystyna Ilmurzyńska z Katedry Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego WAPW),
  • Olga Mikołajczyk, Maria Tuchowska, Olga Rowicka, Dominika Gondek (prowadzący: mgr inż. Judyta Wesołowska i mgr inż. Anna Jachimowicz z Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej).

Najlepsze projekty Kampusu Łukasiewicza Warszawa – część architektoniczna

Nagrody:

• I nagroda: Aneta Sawicka, Olga Mikołajczyk (prowadzący: mgr inż. arch. Maciej Kaufman i arch. Szymon Kalata z Zakładu Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego WAPW),
  • II nagroda: Julia Ciężar i Julia Pakuszewska (prowadzący: mgr inż. arch. Maciej Kaufman i arch. Szymon Kalata z Zakładu Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego WAPW),
  • III nagroda: Alicja Bakalarska i Olga Rowicka (prowadzący: mgr inż. arch. Maciej Kaufman i arch. Szymon Kalata z Zakładu Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego WAPW).

Wyróżnienia I stopnia:

• Natalia Korzeniowska, Maria Wieczorek (prowadzący: Michał Brutkowski, Małgorzata Benedek, Małgorzata Nowak-Pieńkowska),
  • Mikołaj Szewko, Katarzyna Karczewska (prowadzący: Maciej Kaufman/Szymon Kalata).

Wyróżnienia II stopnia:

• Justyna Orligóra, Adam Górka (prowadzący: Michał Brutkowski, Małgorzata Benedek, Małgorzata Nowak-Pieńkowska),
  • Przemysław Sasin, Zofia Pabiańczyk (prowadzący: Dariusz Chychłowski),
  • Julia Madajska, Agata Subda (prowadzący: Paweł Grodzicki, Tomasz Olszewski),
  • Monika Pogwizd, Weronika Jaworska (prowadzący: Paweł Grodzicki, Tomasz Olszewski),
  • Mateusz Krzyżanowski, Zofia Margas (prowadzący: Piotr Bujnowski, Tomasz Kosma Kwieciński)