Opublikowano: 22.04.2021 16:39

Doktorantka z PW w finale konkursu FameLab Poland

Zuzanna Podgórska z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej wystąpi w decydującym etapie 9. polskiej edycji konkursu FameLab. Finał odbędzie się online 25 kwietnia 2021 roku o godz. 15.00.

Zdjęcie Zuzanny Podgórskiej

Nasza finalistka Zuzanna Podgórska na co dzień zajmuje się dozymetrią radonu

W finale wystąpi 10 osób – naukowców z polskich uczelni i instytutów badawczych. Każdy z uczestników będzie miał 3 minuty, żeby w zrozumiały i ciekawy sposób przedstawić wybrane przez siebie zagadnienie naukowe.

Wystąpienia oceni jury w składzie: Irena Cieślińska – dyrektor programowa Centrum Nauki Kopernik, prof. Magdalen Fikus – biolożka molekularna, popularyzatorka nauki, prof. Zbigniew Nawrat – naukowiec, wynalazca, pionier robotyki medycznej i metod planowania operacji oraz dr Tomasz Piekot – językoznawca i komunikolog.

Jury będzie zwracać szczególną uwagę na zawartość merytoryczną prezentowanych zagadnień, jasność przekazu oraz charyzmę i atrakcyjność wystąpienia.

Zwycięzca weźmie udział w międzynarodowych półfinałach konkursu FameLab i otrzyma nagrodę główną w wysokości 12 tys. zł, ufundowaną przez Centrum Nauki Kopernik.

Przewidziano także nagrody za miejsca drugie i trzecie oraz nagrody i wyróżnienia specjalne.

Nasza finalistka Zuzanna Podgórska na co dzień zajmuje się dozymetrią radonu. Przez sześć lat była zawodowo związana z Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie. Obecnie kieruje polskim oddziałem szwedzkiego laboratorium Radonova Laboratories, oferującego pomiary stężenia radonu w powietrzu, pracuje jako edukator w warszawskim Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, działa w stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki i robi doktorat na Wydziale Fizyki PW w Zakładzie Fizyki Jądrowej. Wcześniej na Politechnice Warszawskiej skończyła studia inżynierskie i magisterskie.

W półfinale Zuzanna Podgórska zaprezentowała wystąpienie pt. „Śmiertelna nieciemność. Pomiędzy absurdem a niewiedzą”. W finale opowie o „emanacji, szlachetnym duchu radu”. Nie chce zdradzać szczegółów, ale na pewno wystąpienie będzie miało związek z radioaktywnością i Marią Skłodowską.

 

 

Zapraszamy do oglądania finału konkursu FameLab Poland!

Będzie dostępny:

FameLab Poland to polska edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji Cheltenham Science Festival. Organizują go wspólnie Centrum Nauki Kopernik i British Council.