Opublikowano: 21.06.2022 16:51

Czy doktoranci PW zrewolucjonizują medycynę?

Obturacyjna choroba płuc, choroba Alzheimera, gorączka krwotoczna Lassa, rehabilitacja oddechowa – wygląda jak fragment z notatnika lekarza czy podręcznika studenta medycyny, prawda? A to tematy, którymi w ostatnich miesiącach zajęły się zespoły doktorantów z Politechniki Warszawskiej.

Zdjęcie zespołu siedzącego przy stoliku i pracującego nad projektem

W projekcie MedTech-Athon wzięło udział siedem zespołów, fot. CEZAMAT

W ramach MedTech-Athonu – kilkuetapowego i kilkumiesięcznego programu – doktoranci rozwijali propozycje praktycznych rozwiązań i demonstratorów z obszaru inżynierii biomedycznej. Najpierw zgłaszali pomysły, potem tworzyli zespoły, brali udział w szkoleniach i warsztatach, by wreszcie, podczas 48-godzinnego maratonu, skupić się na pracy nad konkretnymi koncepcjami.

W programie wzięło udział siedem zespołów. Każdy musiał być interdyscyplinarny i składać się przynajmniej z dwóch osób uczących się w Szkół Doktorskich PW. Dla najlepszych przygotowano nagrody, m.in. pieniądze na kontynuowanie prac (ze środków realizowanego na PW programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”) i możliwość udziału w Programie Akcelerator PW.

Rzucili wyzwanie zanieczyszczeniu powietrza

MedTech-Athon wygrał zespół Personal-Sensbox. Szymon Baczyński, Dominik Kołodziejek, Monika Nisiewicz i Kasper Marchlewicz postanowili stworzyć przenośne urządzenie monitorujące dla osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Osoby z tym schorzeniem mogą być szczególnie wrażliwe na niektóre zanieczyszczenia powietrza.

Ikona cytatu

– Nasze urządzenie ma na celu wykrywać pyły zawieszone, tlenki azotu, dym papierosowy, a ponadto ostrzegać użytkownika w przypadku przekroczenia norm jakości powietrza oraz zbierać dane do wykorzystania przez lekarza prowadzącego chorego – wyjaśnia lider zespołu Kasper Marchlewicz.

Dzięki przenośnej formie, połączeniu z aplikacją oraz specyficznie dobranym czujnikom urządzenie ma pełnić funkcję monitorującą i ostrzegawczą.

Zdjęcie zwycięskiego zespołu wraz z prof. Mariuszem Malinowskim i prof. Zbigniewem Brzózką

Zwycięski zespół wraz z prof. Mariuszem Malinowskim, Prorektorem ds. Nauki oraz prof. Zbigniewem Brzózką, fot. CEZAMAT

Wykryć choroby

Drugie miejsce w programie zajęły ex aequo zespoły FluoFibers oraz Scienceporium.

Drużyna FluoFibers zaproponowała innowacyjną metodę detekcji biomarkerów choroby Alzheimera z wykorzystaniem biologicznie modyfikowanych układów fotonicznych.

Ikona cytatu

– Zaprezentowana przez nas metoda potencjalnie pozwala na wykrycie bardzo niskich stężeń białek z próbek krwi, umożliwiając wczesne, przesiewowe diagnozowanie osób zagrożonych wystąpieniem tej choroby neurodegeneracyjnej – opowiada Adrian Duszczyk, lider zespołu.

To przełom względem obecnie stosowanych metod diagnostyki choroby Alzheimera, takich jak analiza płynu mózgowo-rdzeniowego czy tomografia komputerowa z kontrastem.

Nasi doktoranci chcą, żeby docelowo taka analiza stała się standardem w trakcie rutynowych badań krwi w laboratoriach diagnostycznych.

Nad koncepcją pracowali i będą pracować Sylwia Karoń, Anna Szymczyk, Bartłomiej Bałamut, Adrian Duszczyk, Marcin Lelit i Paweł Rękas. 

Zdjęcie zespołu, który zajął drugie miejsce wraz z prof. Mariuszem Malinowskim i prof. Zbigniewem Brzózką

Zespół FluoFibers z prof. Mariuszem Malinowskim, Prorektorem ds. Nauki oraz prof. Zbigniewem Brzózką, fot. CEZAMAT

Zespół Scienceporium wymyślił VIRITEST, czyli biodegradowalny zestaw testowy do wczesnego wykrywania wirusa Lassa. Wirus ten wywołuje gorączkę krwotoczną Lassa – śmiertelną chorobę zakaźną, występującą w zachodniej Afryce. Na początku tego roku wirus pojawił się w Europie.

Ikona cytatu

– Zestaw charakteryzuje się prostotą i łatwością obsługi oraz szybkością uzyskiwania wyników testów – opisuje pomysł Mohammed Edawdi, lider zespołu.

Projekt stworzyli: Mohammed Edawdi, Joanna Baran, Laboni Manna, Varun Gopalakrishnan i Jakub Sikora.

Zdjęcie zespołu, który zajął trzecie miejsce wraz z prof. Mariuszem Malinowskim i prof. Zbigniewem Brzózką

Zespół Scienceporium wraz z prof. Mariuszem Malinowskim, Prorektorem ds. Nauki oraz prof. Zbigniewem Brzózką, fot. CEZAMAT

Rehabilitacja oddechowa po nowemu

Wyróżnienie w konkursie otrzymał zespół Prędkość Dzika (pd med solutions), który w nagrodę weźmie udział w programie Akcelerator PW.

Doktoranci stworzyli rozwiązanie przeznaczone do domowej rehabilitacji oddechowej.

Ikona cytatu

– Opracowaliśmy Breeze – urządzenie łączące się z telefonem za pomocą Bluetooth i działające jako kontroler do gier, pozwalające na sterowanie nimi za pomocą oddechów – opowiada lider zespołu Piotr Falkowski. – Same gry projektujemy w taki sposób, aby dostosowywały się do pacjentów indywidualnie i umożliwiały personalizowany trening z ograniczeniem przepływu powietrza lub też z progowym obciążeniem ciśnieniem.

Dzięki wykorzystaniu inteligentnych algorytmów rehabilitacja domowa stanie się znacząco bardziej efektywna niż przy wykorzystaniu rozwiązań obecnie dostępnych na rynku.

Pomysł to efekt prac zespołu w składzie: Piotr Falkowski (lider), Maciej Pikuliński, Anna Pastor, Julia Wilk, Bazyli Leczkowski i  Sylwia Breczko.

– Obecnie pracujemy nad formalnym zawiązaniem spółki i mocno wierzymy, że niebawem nasz produkt będzie dostępny w całej Europie – dodaje Piotr Falkowski.

Zdjęcie zespołu Prędkość Dzika (pd med solutions) wraz z prof. Mariuszem Malinowskim, Prorektorem ds. Nauki i prof. Zbigniewem Brzózką

Zespół Prędkość Dzika (pd med solutions) wraz z prof. Mariuszem Malinowskim, Prorektorem ds. Nauki oraz prof. Zbigniewem Brzózką, fot. CEZAMAT

Nauka i biznes na PW

– Jestem pod wrażeniem koncepcji przygotowanych przez zespoły – komentuje prof. Mariusz Malinowski, Prorektor PW ds. Nauki i jeden z jurorów podczas MedTech-Athonu. – Pokazują one to, co dzisiaj szczególnie ważne i cenne zarówno w procesie kształcenia, jak i w pracy badawczej: interdyscyplinarność, współpracę, podejście projektowe, łączenie świata nauki i biznesu. Z ciekawością będę obserwował dalszy rozwój pomysłów, które powstały w ramach programu.

– Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy dzisiaj naukowców otwartych na świat, dostrzegających jego problemy i gotowych je rozwiązywać – zwraca uwagę prof. Adam Woźniak, Prorektor PW ds. Rozwoju, który otwierał maraton projektowy. – Jako uczelnia techniczna czujemy się szczególnie zobowiązani, żeby reagować i odpowiadać na potrzeby naszego otoczenia. MedTech-Athon to świetny przykład, jak można to robić.

Zdjęcie prof. Adama Woźniaka przy mównicy podczas otwarcia maratonu projektowego

Maraton projektowy otworzył prof. Adam Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju, fot. CEZAMAT

Program MedTech-Athon trwał od 17 marca do 29 maja 2022 roku. Za organizację odpowiadały Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT), Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (CZIiTT PW) oraz Szkoły Doktorskie PW.

Pomysłodawcami i inicjatorami wydarzenia byli prof. dr hab. inż. Zbigniew Brzózka (Wydział Chemiczny PW, Przewodniczący Centrum Badawczego POB – Biotechnologia i inżynieria biomedyczna w ramach projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na PW) oraz prof. dr hab. inż. Elżbieta Malinowska (Wydział Chemiczny PW, Zastępca Dyrektora ds. Badań i Rozwoju w CEZAMACIE).