Opublikowano: 21.05.2021 15:13

Absolwent PW wyróżniony w Konkursie o Nagrodę ABB

Mgr inż. Konrad Aleksiejuk, który skończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej (kierunek: automatyka i robotyka stosowana), został doceniony za swoją pracę magisterską pt. „Przekształtnik energoelektroniczny z łącznikami SiC do zasilania penetratora planetarnego” (promotor: dr inż. Mariusz Zdanowski). 

Zdjęcie Konrada Aleksiejuka z konkursu łazików marsjańskich w Stanach Zjednoczonych

Konrad Aleksiejuk podczas konkursu łazików marsjańskich w Stanach Zjednoczonych, fot. nadesłane

Nasz absolwent opracował układ zasilania dla penetratora planetarnego. Zadaniem tego typu urządzeń jest zagłębianie się pod powierzchnię badanych ciał niebieskich, np. Marsa, komet lub Księżyca. W ten sposób można wprowadzić różne czujniki lub pobierać próbki z głębokości nawet do kilku metrów. 

Zdjęcie Konrada Aleksiejuka z Nagrodą ABB

Konrad Aleksiejuk z Nagrodą ABB, fot. nadesłane

– Opracowałem układ zasilania do penetratora nowego typu – napędzanego przez zworę magnetyczną, a nie jak dotychczas za pomocą sprężyny naciąganej przez silnik – opowiada o swojej pracy mgr inż. Konrad Aleksiejuk. – Takie rozwiązanie umożliwia dostosowywanie parametrów pracy urządzenia do warunków zastanych na badanym obiekcie. Ważnym aspektem była analiza zastosowania elementów półprzewodnikowych z węglika krzemu w środowisku kosmicznym. Sam opracowany przez mnie zasilacz także bazuje na łącznikach z SiC.

Nasz absolwent podczas swoich studiów na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej działał w Kole Naukowym Robotyków KNR. Był m.in. głównym elektronikiem w projekcie łazika marsjańskiego, który rywalizował w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge.

Obecnie mgr inż. Konrad Aleksiejuk pracuje w Centrum Badań Kosmicznych, gdzie specjalizuje się w przeprowadzaniu testów oraz opracowywaniu zasilaczy na potrzeby misji kosmicznych. 

W Konkursie o Nagrodę ABB doceniane są najlepsze prace inżynierskie, magisterskie lub doktorskie z różnych obszarów technologii: od automatyki, przez systemy informatyczne i autonomiczne, po obliczenia rozporoszone (cloud computing).

W tym roku konkurs odbył się po raz osiemnasty. Wyniki są dostępne na stronie ABB.

Za swoją pracę magisterką mgr inż. Konrad Aleksiejuk został już nagrodzony w konkursie Polskiej Agencji Kosmicznej