Opublikowano: 17.11.2021 15:46

Zmarł prof. Stanisław Pasynkiewicz, Rektor PW w latach 1973-1981

Prof. Stanisław Pasynkiewicz był specjalistą od chemii metaloorganicznej i katalizy homogennej

Z wielkim żalem przekazujemy informację, że 15 listopada 2021 r. zmarł prof. dr hab. inż. Stanisław Pasynkiewicz, ceniony chemik, nauczyciel akademicki i wychowawca wielu pokoleń studentów. Miał 91 lat.

Zanim prof. Stanisław Pasynkiewicz objął funkcję Rektora PW, był Dziekanem Wydziału Chemicznego (lata 1968-1971) i Dyrektorem Instytutu Chemii i Technologii Organicznej (lata 1970-1973). Na Politechnice kierował także Zakładem Katalizy Homogennej i Chemii Metaloorganicznej.

Był członkiem krajowym korespondentem Polskiej Akademii Nauk, członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Honorowym Przewodniczącym Federacji Europejskich Towarzystw Chemicznych.

Prof. Stanisław Pasynkiewicz został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Palm Akademickich – francuskim odznaczeniem państwowym oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Specjalizował się w chemii metaloorganicznej i katalizie homogennej.

Prof. Pasynkiewicza zapamiętamy jako świetnego naukowca i mentora dla studentów. Swoją pracą i osiągnięciami zapisał się na kartach historii Politechniki.

Ceremonia pożegnania prof. Stanisława Pasynkiewicza odbędzie się 29 listopada 2021 r. o godz. 12.00 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym, ul. Powązkowska 43/45.