Opublikowano: 30.10.2024 14:35
Za nami jesienna edycja programu dla szkół #zawszeciekawi
Blisko 900 uczniów wzięło udział w dwóch spotkaniach (23 i 29 października) w ramach naszego projektu dla liceów i techników. Uczestnicy mieli okazję lepiej poznać Politechnikę Warszawską i przekonać się, czy to miejsce, w którym chcieliby się uczyć i rozwijać swoje pasje.
Spotkania były podzielone na dwie części: Politechnika w pigułce i Podróż po Wydziałach.
W pierwszej z nich uczniowie dowiadywali się, czym się zajmują i gdzie pracują inżynierowie, jakie projekty realizują studenci, doktoranci, pracownicy i absolwenci PW, jak wygląda nasza oferta studiów i jakie są najważniejsze zasady rekrutacji. Lepiej zdecydować się na studia, czy na pracę, jak dobrze wybrać swoją życiową ścieżkę, żeby być szczęśliwym? Na te pytania odpowiadały doradczynie zawodowe z Biura Karier PW. Z kolei przedstawicieli Centrum Innowacji prezentowali wyjątkowe miejsce na politechnicznej mapie, czyli PW MakerSpace – warsztat, w którym studenci mogą zamieniać swoje pomysły na prototypy.
W ramach podróży po Wydziałach uczniowie poznawali świat z kołami naukowymi, brali udział w pokazie chemicznym i zwiedzali laboratoria (to na Wydziale Chemicznym). Słuchali wykładów o elektromobilności i myślących komputerach, dowiadywali się, dlaczego radio szumi, jak słyszeć w tłumie i jak rozmawiają maszyny, oglądali pokazy w Hali Wysokich Napięć (Wydział Elektryczny). Obserwowali pokazy fizyczne, dotyczące m.in. ruchu harmonicznego, energii potencjalnej, drgań, optyki (Wydział Fizyki) i uczestniczyli w kartograficznym fact-checkingu (Wydział Geodezji i Kartografii). Wśród atrakcji były także wykład popularnonaukowy o zastosowaniu konopi siewnych, zwiedzanie laboratoriów aparatury procesowej i bioprocesów oraz spotkanie ze studentami (Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej), wykłady o korozji mikrobiologicznej (Wydział Inżynierii Materiałowej) i sztucznej inteligencji (Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych). Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się także, czy prąd z elektrowni słonecznych i turbin wiatrowych jest rzeczywiście za darmo, zwiedzić laboratoria związane z energetyką i spotkać się ze studentami (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa) oraz wziąć udział w warsztatach z druku 3D (Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych).
Gościliśmy u nas głównie szkoły z Warszawy, ale nie tylko. #Zawszeciekawi okazali się także uczniowie z Grójca, Tłuszcza, Mińska Mazowieckiego, Zielonki, a nawet Pajęczna, Puław i Białegostoku. Mamy nadzieję, że dla wszystkich to dopiero (udany!) początek przygody z Politechniką Warszawską.
Podobne tematy: