Opublikowano: 07.10.2022 10:16

Za nami inauguracja roku akademickiego 2022/23 w Płocku

Prof. Renata Walczak, Prorektor ds. Filii w Płocku dziękowała wszystkim za współpracę, a studentów zachęcała do pilnej nauki, fot. PW Płock

3 października 2022 roku rozpoczęliśmy nowy rok akademicki w Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku.

Taka uroczystość to zawsze okazja, żeby spotkać się z naszymi przyjaciółmi, przedstawicielami urzędów i instytucji, z którymi współpracujemy. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Biskup Mirosław Milewski, Posłowie RP: Anna Cicholska i Elżbieta Gapińska, Zastępca Prezydenta Miasta Płocka Roman Siemiątkowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, reprezentanci władz powiatów z województwa mazowieckiego, mazowieckich i płockich urzędów, uczelni, instytucji oświatowych, kulturalnych i sportowych oraz firm.

Ważna rola Płocka

– Jak rzadko kiedy, kompetencje są bardzo ważne w dzisiejszym świecie – zaznaczała prof. Renata Walczak, Prorektor PW ds. Filii w Płocku, zwracając się do studentów. – Wysoki poziom kształcenia na studiach technicznych wymaga od was wysiłku i zaangażowania, dlatego uczcie się pilnie. Trafiliście w bardzo dobre miejsce. Poziom kształcenia jest tutaj bardzo wysoki, co potwierdzają wyniki rankingów oraz opinie Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Prof. Walczak życzyła wszystkim udanego roku akademickiego – w spokoju i pokoju.

– Filia w Płocku dla Politechniki Warszawskiej jest szalenie ważna – podkreślał prof. Krzysztof Zaremba, Rektor PW. – Zresztą najlepszym świadectwem jest to, że patrzę na salę i widzę tak wiele twarzy, które spotykam codziennie w Warszawie. Warszawskie koleżanki i warszawscy koledzy bardzo licznie tutaj przyjechali. Nasza filia w Płocku – widzę to i czuję – jest też szalenie ważna dla samego Płocka i nie tylko, dla całego regionu. O tym świadczą twarze gości, którzy siedzą w pierwszych rzędach.

Rektor PW zwracał przy tym uwagę, że Filia działa w zupełnie innych warunkach niż warszawska część naszej Uczelni. Przypominał o zmniejszającej się liczbie mieszkańców w miastach województwa mazowieckiego takich jak właśnie Płock i stałym wzroście liczby osób przyjeżdżających do Warszawy. Prof. Zaremba zaznaczał, że cieszy się, że młodzi ludzie decydują się na studia w Płocku.

– Tutaj są szalenie potrzebni – mówił Rektor PW.

Ważną częścią uroczystości były wystąpienia gości. Gratulacje i życzenia złożyli Biskup Mirosław Milewski, Posłowie RP: Anna Cicholska i Elżbieta Gapińska, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, a także – w imieniu Prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego – jego Zastępca Roman Siemiątkowski.

Podczas inauguracji Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba otrzymał Medal „Laude Probus”, przyznawany przez Prezydenta Płocka. To wyróżnienie za wieloletnie wspieranie płockiej Filii PW, za tworzenie dobrych warunków do studiowania poprzez zaangażowanie w modernizację bazy naukowej i dydaktycznej oraz tworzenie nowych kierunków studiów dostosowanych do potrzeb Płocka i regionu.

Powitania, gratulacje i wyzwania

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego to zawsze wyjątkowy moment dla nowych studentów. Złożyli oni ślubowanie akademickie i odebrali listy gratulacyjne z rąk Rektora PW prof. Krzysztofa Zaremby, Prorektor ds. Filii w Płocku i równocześnie Dziekan Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii prof. Renaty Walczak oraz Dyrektor Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych prof. Magdaleny Kludacz-Alessandri.

O możliwościach nie tylko naukowego rozwoju w PW Filii w Płocku opowiedział przedstawiciel samorządu studentów i doktorantów w Filii Jan Ulbrych.

– Zdobywajcie wiedzę, spełniajcie założone cele, bądźcie ambitni – mówił, szczególnie do nowych studentów. – Niemniej jednak pamiętajcie, że okres studiów to nie tylko nauka, ale również kształtowanie charakteru, rozwój zainteresowań czy nowe przyjaźnie. Nie bójcie się wyzwań, stawiajcie im czoła.

W trakcie uroczystości pracownikom i studentom wręczone zostały liczne nagrody i wyróżnienia: za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, organizacyjne, za wyjątkowe zaangażowanie na rzecz Uczelni, za najlepsze wyniki w nauce, za prace dyplomowe.

Wykład inauguracyjny pt. „Energetyka wobec współczesnych zagrożeń, wyzwań i szans” wygłosił prof. Jarosław Milewski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Naukowiec pokazał rolę energii i energetyki we współczesnym świecie. Opowiadał o związanych z tym wyzwaniach i propozycjach rozwiązań – jak np. wykorzystanie wodoru.

Po więcej informacji o inauguracji roku akademickiego w Płocku oraz zdjęć zapraszamy na stronę www naszej Filii