Przejdź do treści

Opublikowano: 01.06.2024 14:38

Za nami druga edycja programu #zawszeciekawi

Podczas spotkań można było zobaczyć naukę w praktyce

Zobacz również

2 miasta, 14 spotkań i blisko 1200 uczestników – tak możemy podsumować drugą edycję naszego projektu dla uczniów szkół średnich, dzięki któremu mają okazję bliżej poznać Politechnikę Warszawską i specyfikę studiowania.

Wybór uczelni i kierunku studiów to wyzwanie. Nasz cykl #zawszeciekawi wychodzi mu naprzeciw. Zapraszamy grupy z liceów i techników na Wydziały Politechniki Warszawskiej. A Wydziały otwierają swoje laboratoria i umożliwiają ich zwiedzanie, przygotowują wykłady, warsztaty, pokazy, organizują spotkania ze studentami, doktorantami i pracownikami. Wszystko po to, żeby odpowiedzieć na nurtujące młodzież pytania, zaciekawić naukami technicznymi i studiami na naszej Uczelni. 

W tym roku gościliśmy na 13 Wydziałach PW w Warszawie oraz w naszej Filii w Płocku. 

Marzec

Zaczęliśmy w marcu od wizyty na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej, gdzie wyjaśnialiśmy tajemnicę Wielkiego Złego Wilka oraz zaprosiliśmy na zwiedzanie laboratoriów: Aparatury Procesowej, Bioprocesów i Inżynierii Biomedycznej oraz Grafenowego. 

Także w marcu nasz program zadebiutował w Płocku podczas tamtejszych Drzwi Otwartych i Targów Pracy. W trakcie wykładów i warsztatów uczniowie poznawali różne zagadnienia z budownictwa, ochrony środowiska, mechaniki, technologii chemicznej, chemii, energetyki, ekonomii, biologii.

Kwiecień

W kwietniu nasz zaciekawiony światem pociąg pędził niczym TGV. 

Na Wydziale Geodezji i Kartografii poruszaliśmy takie zagadnienia jak monitorowanie stanu zabytków i kinematyka powierzchni ziemi. Uczestnicy zajęć wzięli także udział w warsztatach geoinformatycznych oraz o tym, co i jak obserwujemy z kosmosu. 

Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych zafundował uczniom wykład i pokaz laserowy, prezentacje kół naukowych i zwiedzanie laboratoriów. 

Co czują czujniki chemiczne? Tego można się było dowiedzieć na Wydziale Chemicznym. Na pokazy zaprosiły zaś koła naukowe: biotechnologowie z Herbionu i chemicy z Flogistonu. 

Na Wydziale Fizyki szukaliśmy… miłości do fizyki właśnie. Podczas pokazów „Jak zakochać się w fizyce?” można było zobaczyć pokazy fascynujących zjawisk, a nawet wziąć w nich udział. 

Wydział Transportu przygotował wykłady oraz warsztaty o sterowaniu ruchem kolejowym i nowoczesnych technologiach w transporcie. 

Na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych wyruszyliśmy w podróż po świecie studiów i studiowania, a następnie zaprosiliśmy do świata nowych wyzwań w robotyce oraz rezonansu. 

Budownictwo ekstremalne było głównym tematem spotkania z Wydziałem Inżynierii Lądowej. Wykłady dostarczyły wielu informacji o budownictwie wysokościowym, kolejach dużych prędkości i mostach ekstremalnych.

Na Wydziale Inżynierii Materiałowej pokazywaliśmy, jakie supermoce ma inżynieria materiałowa oraz co to znaczy, że budynek jest samowystarczalny energetycznie.

Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska zabrał uczniów na wykłady o gospodarce o obiegu zamkniętym i nieprzyjemnych zapachach oraz na zwiedzanie laboratoriów: Instalacje Sanitarne, Mechanika płynów, Biologia, Ochrona powierzchni ziemi. 

Dzięki Wydziałowi Mechanicznemu Technologicznemu można było poznać świat druku, nie zawsze ten oczywisty. Podczas wykładu wyjaśnialiśmy, dlaczego elektronika drukowana jest technologią XXI wieku, a zwiedzając laboratoria w Gmachu Poligrafii, prezentowaliśmy, jak wiele różnych elementów składa się na sukces w pracy z papierem, grafiką, barwami i drukiem. 

Co wspólnego z wygraną w teleturnieju i karcianymi sztuczkami ma matematyka? Tego dowiedzieli się uczestnicy spotkania na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych. Po takiej dawce wiedzy i informacji niestraszne były żadne zadania. Nawet te podchwytliwe, których rozwiązać się po prostu nie dało. 

Maj

Nasz cykl zakończyliśmy w maju na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, wędrując po laboratoriach. Uczniowie zobaczyli, jak zaprojektować samolot czy robota, poznali odpowiedź na pytania dlaczego samolot lata i jak pracują roboty, a nawet oglądali symulatory. 

Co zrobić z ciekawością?

Dziękujemy wszystkim za udział w drugiej edycji naszego programu #zawszeciekawi. Pokazał on nam, że ciekawość wśród młodzieży nie gaśnie. Chcemy ją rozbudzać, dlatego tych, którzy już mogą, zapraszamy na studia na Politechnice Warszawskiej, a tych, którzy jeszcze na ten etap w swoim życiu muszą poczekać, na nasze wydarzenia, szczególnie nową edycję naszego projektu. 

Zobacz również

Podobne tematy: