Opublikowano: 24.09.2024 15:59

Z pamiętnika zespołu WUT Racing

Zespół WUT Racing podczas zawodów FS East na Węgrzech

Zobacz również

W tym roku studenci z zespołu WUT Racing wzięli udział w trzech zawodach z cyklu Formuła Student: na Węgrzech (28 lipca–3 sierpnia), w Chorwacji (20–25 sierpnia) oraz Polsce (27 sierpnia– 2 września). Jak im poszło? Oddajemy im głos.

Słowem wstępu: zawody Formuła Student były dla nas niezwykle cennym doświadczeniem. Jako prężnie działający zespół mogliśmy zweryfikować efekty wielomiesięcznej pracy oraz czasu spędzonego zarówno przed ekranem komputera w fazie projektowej, jak i na warsztacie w fazie wykonawczej. Osiągnięte sukcesy motywują nas do dalszego działania, a wspólnie spędzony czas tworzy przyjemną atmosferę, sprzyjającą owocnej współpracy.

Węgry

Sezon rozpoczęliśmy zawodami FS East. Początki zawsze bywają trudne, szczególnie gdy przechodzi się pierwszą w roku mechaniczną inspekcję techniczną. Po jej zaliczeniu przystąpiliśmy do testu hałasu (noise test) oraz testu pochylenia (tilt test). Pierwsze problemy pojawiły się podczas testu hamulców (brake test), kiedy zerwała się linka sprzęgła. Natychmiastowa reakcja członków zespołu sprawiła, że jeszcze tego samego dnia mogliśmy ponownie przystąpić do tej części inspekcji. Niestety, czas – a właściwie jego brak – nie pozwolił nam na wzięcie udziału w konkurencjach Acceleration i Skidpad, natomiast bolid był gotowy do jazdy w konkurencjach Autocross i Endurance. Dzięki jego niezawodności zawody ukończyliśmy z 2. miejscem w konkurencji Endurance – długodystansowym wyścigu, czyli koronnej konkurencji Formuła Student.

Nasze wyniki w Formula Student East 2024

• 10. miejsce w BPP (Business Plan Presentation)
  • 6. miejsce w C&M (Cost and Manufacturing)
  • 7. miejsce w ED (Engineering Design)
  • 5. miejsce w Autocross
  • 2. miejsce w Endurance
  • brak miejsca w ACC (Acceleration) i Skidpad
Na zdjęciu zespół WUT Racing cieszący się z nagrody za konkurencję Endurance
Radość z drugiego miejsca w konkurencji Endurance

Chorwacja

Następnym wyzwaniem było FS Alpe Adria – zawody o najlepszej atmosferze, w jakich mieliśmy przyjemność wziąć udział. Chociaż bolid wystartował we wszystkich konkurencjach, również tym razem musieliśmy zmagać się z awariami. Odklejony insert wahacza zmusił nas do wyspawania jego stalowego zastępcy. Mimo zmiany planów i mniejszej ilości czasu spędzonego w practice area, wzięliśmy udział w konkurencji kwalifikacyjnej Autocross, a także przystąpiliśmy do wyścigu długodystansowego Endurance. Niestety pomimo bardzo dobrego tempa, tym razem nie udało nam się ukończyć konkurencji ze względu na awarię wiązki elektrycznej. Nie mogliśmy już nic z tym zrobić, ale wykorzystaliśmy czas, lokalizując problem i naprawiając usterkę. Bardzo dobrze zaprezentowaliśmy się w konkurencjach statycznych – zyskaliśmy cenne opinie zwrotne i solidne punkty.

Nasze wyniki w Formula Student Alpe Adria 2024:

• 12. miejsce w BPP (Business Plan Presentation)
  • 9. miejsce w C&M (Cost and Manufacturing)
  • 6. miejsce w ED (Engineering Design)
  • 7. miejsce w ACC (Acceleration)
  • 10. miejsce w Skidpad
  • 12. miejsce w Autocross
  • brak miejsca w Endurance i Efficiency
Na zdjęciu czterej członkowie zespołu WUT Racing oraz bolid
Zawody w Chorwacji przyniosły wiele wyzwań

Polska

Ostatnim wyzwaniem okazały się dla nas domowe zawody FS Poland. Wymagające grono sędziów przez stosunkowo długi czas sprawdzało zgodność naszego bolidu z regulaminem. Po przejściu inspekcji technicznej przystąpiliśmy do konkurencji ACC, w której zajęliśmy wysokie 3. miejsce oraz do konkurencji Skidpad, gdzie uplasowaliśmy się na 5. pozycji. Awaria zbiornika paliwa i sprzęgła wyeliminowały nas z Autocrossu. Jednak upór, ambicja i zaangażowanie zespołu sprawiły, że w zaledwie kilka godzin silnik został wyjęty, sprzęgło naprawione, a bolid doprowadzony do stanu gotowości do jazdy. Cały proces umożliwił nam udział w konkurencji Endurance. Mimo awarii bolidu w trakcie wyścigu długodystansowego, byliśmy dumni z wykonanej pracy.

Nasze wyniki w Formuła Student Poland 2024:

• 4. miejsce w BPP (Business Plan Presentation)
  • 5. miejsce w C&M (Cost and Manufacturing)
  • 5. miejsce w ED (Engineering Design)
  • 3. miejsce w ACC (Acceleration)
  • 5. miejsce w Skidpad
  • brak miejsca w Autocross, Endurance i Efficiency
Na zdjęciu bolid zespołu WUT Racing z kierowcą podczas zawodów na torze
Ostatni akt sezonu 2024 - wyścig w Polsce

Podsumowanie

Wszystkie zawody sezonu 2024 dostarczyły cennych doświadczeń i wskazówek, które z pewnością wykorzystamy w przyszłych projektach. Mentalność, zaangażowanie i walka do końca umocniły relacje w zespole, a sukcesy wzmocniły chęci do pracy i zdobycia coraz lepszych miejsc.

Zobacz również