Przejdź do treści

Opublikowano: 08.06.2024 12:48

Wystawa „Accelerating Science” na Politechnice Warszawskiej otwarta

Wystawę oficjalnie otworzyli Dyrektor Departamentu Nauki w MNiSW Izabela Stępień, Dyrektor NCBJ prof. Krzysztof Kurek, Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba i Rektor UW prof. Alojzy Nowak

Zobacz również

Multimedialna ekspozycja została zorganizowana z okazji 70. rocznicy założenia Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych (CERN) i prezentuje jego osiągnięcia. 7 czerwca 2024 roku w Auli Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy, która będzie tu dostępna do 2 lipca. 

– Spotykamy się po to, żeby świętować 70 lat CERN-u – mówił prof. Wojciech Wróbel, Dziekan Wydziału Fizyki PW, witając gości. – Z tej okazji ta fantastyczna wystawa przyjechała do nas, do Polski i wędruje po kraju, a dziś otwieramy ją w Warszawie.

Wystawa to wspólne organizacyjne przedsięwzięcie Wydziału Fizyki PW, Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Fizyki Jądrowej PAN oraz Narodowego Centrum Badań Jądrowych. 

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba zna CERN doskonale. Po raz pierwszy wyjechał tam ponad 30 lat temu jako młody naukowiec i od tamtej pory uczestniczył i uczestniczy w wielu prowadzonych tam eksperymentach.

– CERN to miejsce niezwykłe – to naprawdę mekka, do której trafiają ludzie, którzy mają ogromną pasję badania podstawowych tajemnic natury – podkreślał podczas otwarta wystawy prof. Zaremba. – Tam ma się to przeświadczenie, że robi się rzeczy dla człowieka bardzo ważne. Odkrywamy, jaka jest struktura materii, jakie prawa rządzą różnymi oddziaływaniami. To, co jest dla mnie fascynujące to to, że jak już odpowiemy na jakieś pytanie, pojawiają się kolejne. 

– Dlatego cieszę się bardzo, że Politechnika Warszawska ma w tym duży udział – przypominał Rektor PW. – Jest kilka zespołów, które bardzo intensywnie w CERN-ie w rozmaitych eksperymentach uczestniczą. 

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Nowak wyraził radość z zaangażowania polskich naukowców w prace CERN-u, podkreślając, że ich dorobek przyczynia się nie tylko do zrozumienia świata na poziomie cząstek elementarnych, ale również przekłada się na sukcesy w publikacjach naukowych i rozwoju infrastruktury naukowej. 

– Bardzo się cieszę, że również fizycy z Uniwersytetu Warszawskiego biorą w tym udział – wskazywał prof. Nowak. 

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Kurek, Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, mówił o długoletniej współpracy NCBJ z CERN-em oraz znaczeniu infrastruktury badawczej dla rozwoju nauki i innowacji. 

– Narodowe Centrum Badań Jądrowych, które w przyszłym roku obchodzi swoje 70-lecie, współpracuje z CERN-em od samego początku działalności, jeszcze od lat 50. – przypominał prof. Krzysztof Kurek, Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych. – CERN jest miejscem wyjątkowym ze względu na swoją ogromną i nieporównywalną infrastrukturę badawczą. Jeśli w Polsce istnieje ośrodek, który można by porównać z CERN-em, to z pewnością jest to NCBJ, które również dysponuje unikatową infrastrukturą badawczą. Taka infrastruktura jest niezbędna, jeżeli myślimy o rozwoju nauki, ale także o innowacjach. 

Na zdjęciu wystawa w Auli Fizyki PW z góry
Wystawa będzie w Auli Fizyki PW do 2 lipca

Podróż z „Accelerating Science”

Prof. Adam Kisiel z Wydziału Fizyki PW podczas wystąpienia opowiedział o znaczeniu i celach tej wyjątkowej ekspozycji, którą udało się sprowadzić do Polski dzięki współpracy Polskiego Konsorcjum Fizyki – skupiającemu kilkanaście uniwersytetów i politechnik w Polsce. 

– CERN pomaga nam zrozumieć, jak wszystko wygląda – od podstawowych właściwości naszego wszechświata po to, co może zaoferować w pogłębianiu tej wiedzy – mówił prof. Kisiel. – Mam nadzieję, że dzięki tej wystawie zachęcimy wielu młodych ludzi do wyboru kariery naukowej, a nawet do podjęcia studiów na kierunkach związanych z naukami ścisłymi. 

Prof. Kisiel dziękował za pomoc finansową od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wsparcie w organizacji wystawy od Centrum GovTech. 

– W ubiegłym roku, konsorcjum Polskiej Fizyki Cząstek podjęło strategiczną decyzję o sprowadzeniu do Polski wystawy CERN i promowaniu naszej pracy oraz całej idei, która przyświeca temu międzynarodowemu przedsięwzięciu – opowiadał prof. Wojciech Dominik z Wydziału Fizyki UW. – Polska, choć formalnie stała się członkiem CERN-u w 1991 roku, to nasi naukowcy – zarówno indywidualnie, jak i instytucjonalnie – współpracują z tą organizacją od 65 lat.

Wśród gości uroczystego otwarcia wystawy byli także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Dyrektor Departamentu Nauki Izabela Stępień i Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju Michał Goszczyński oraz dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ – Dyrektor Centrum GovTech. 

Na zdjęciu trzy osoby oglądające wystawę
Wystawa to podróż po świecie wielkich odkryć i tajemnic wszechświata

Odkrywanie nauki dla każdego 

Wystawa „Accelerating Science” to unikalna okazja, by przenieść się w świat odkryć naukowych – od Wielkiego Wybuchu, przez fascynujący świat materii i antymaterii, aż po współczesne eksperymenty z wykorzystaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów. Ekspozycja, podzielona na trzy kapsuły, pozwala zrozumieć, co badają naukowcy w CERN-ie i jak zaawansowane technologie wykorzystują. Zwiedzający będą mogli obejrzeć filmy, animacje i inne interaktywne elementy, które w przystępny sposób wyjaśnią skomplikowane zagadnienia fizyki cząstek elementarnych.  

Z okazji okrągłego jubileuszu CERN-u wystawa „Accelerating Science” jest dostępna w Auli Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej przy ulicy Koszykowej 75 do 2 lipca 2024 roku, z dodatkowymi terminami w weekendy 8–9 czerwca oraz 15–16 czerwca. Organizatorzy zadbali, by zwiedzanie było atrakcyjne dla różnorodnych grup odbiorców, w tym dzieci i młodzieży. Przewodnicy podzielą się swoją wiedzą, odkrywając przed odwiedzającymi tajemnice naszego wszechświata.

W ramach wystawy Centrum GovTech zaprezentowało także ekspozycję towarzyszącą „70 lat Polski w CERN”, która poświęcona jest osiągnięciom polskich naukowców w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Warto zobaczyć, jakie ślady Polacy pozostawili w historii CERN-u i jak ich praca przyczyniła się do rozwoju nauki i technologii.

Zobacz również

Podobne tematy: