Opublikowano: 01.08.2024 12:24

Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na PW

Pomnik batalionu "Golski", to miejsce w którym od lat wspomniany pamięć o Powstaniu Warszawskim

Zobacz również

Tradycyjnie, w przededniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, spotkaliśmy się na naszym Kampusie Centralnym, pod pomnikiem batalionu "Golski", by uczcić pamięć uczestników Powstania.

W czasie Powstania Warszawskiego terenu Politechniki Warszawskiej bronił 3 Batalion Pancerny AK z kpt. Stefanem Golędzinowskim "Golskim" jako dowódcą. Walki toczyły się w gmachach naszej Uczelni i na okolicznych ulicach. Wśród żołnierzy nie brakowało pracowników, studentów i absolwentów PW, którzy odpierali niemieckie atakami do 19 sierpnia 1944 r.

Uroczystość pod pomnikiem „Golskiego”

Przy wspomnianym pomniku znajdującym się na tyłach Gmachu Głównego, wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia b. żołnierzy 3 Batalionu Pancernego AK "Golski", 1. Batalionu Czołgów w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej oraz Korporacji Akademickiej „Sarmatia”, uczciliśmy pamięć poległych. Niestety z przyczyn zdrowotnych w obchodach nie mógł uczestniczyć ostatni żyjący członek „Golskiego”.

Uroczystość odbywała się z wojskową asystą honorową. Po meldunku złożonym przez dowódcę uroczystości generałowi Arturowi Kozłowskiemu, przy akompaniamencie hymnu narodowego, wciągnięto na maszt flagę Polski. Następnie miały miejsce okolicznościowe przemówienia.

Ppłk Marcin Wdowiak przypomniał, że dowodzony przez niego 1. Batalionów Czołgów, z dumą kontynuuje tradycje 3 Batalionu Pancernego AK "Golski".

- Niech duch tych którzy walczyli przed nami dodaje nam wiary i sił. Razem możemy kontynuować tradycję, która jest naszą dumą i dziedzictwem. – apelował ppłk Marcin Wdowiak

Prof. Robert Zalewski, Prorektor PW ds. Studenckich , podkreślił, że wartości o które walczyli powstańcy są ciągle bliskie społeczności Politechniki Warszawskiej. A kształtowanie przyszłych pokoleń w duchu tych wartości jest jedną z ról naszej Uczelni.

Słowo podziękowania za kultywowanie pamięci walczących skierował do zgromadzonych także Aleksander Rostocki, przedstawiciel Stowarzyszenia b. żołnierzy 3 Batalionu Pancernego AK "Golski".

Po przemówieniach odbył się apel poległych zakończony salwą honorową oraz złożono wieńce.

Politechnikę Warszawską poza Prorektorem reprezentowali rzecznik prasowy Krzysztof Szymański oraz przewodniczący Samorządu Studentów PW Rafał Pyżalski. Przy pomniku obecni byli także pracownicy oraz studenci.

Spod pomnika uczestnicy uroczystości udali się na Mszę Świętą w Kościele Najświętszego Zbawiciela. Po jej zakończeniu na placu przed Gmachem Głównym PW odbył się pokaz sprzętu wojskowego.

Uroczysta sesja Rady Warszawy

31 lipca w Dużej Auli Gmachu Głównego odbyła się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy z okazji Dnia Pamięci Warszawy. W trakcie uroczystości wręczono oznaki Honorowego Obywatela powstańcom: Barbarze Gancarczyk ps. „Pająk”, Annie Stupnickciej-Bando ps. „Anka”, Stefanowi Meissnerowi ps. „Krzysztof” oraz ppłk. Zbigniewowi Rylskiemu ps. „Brzoza”.

Przed sesją Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Prorektor PW ds. Studenckich prof. Robert Zalewski oraz delegacja Rady Miasta złożyli wieńce pod pomnikiem Batalionu „Golski”, oddając hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.

Odsłonięcie tablicy na Wydziale Architektury

2 sierpnia odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą architektów i urbanistów: profesorów, wykładowców, pracowników i studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej – uczestników walk powstańczych. Architekci i urbaniści byli znaczącą grupą zawodową biorącą udział w Powstaniu, a po wojnie wnieśli nieoceniony wkład w odbudowę Warszawy.

Umieszczenie tablicy na fasadzie budynku Wydziału Architektury PW jest inicjatywą Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Historia walki na terenie PW i 3 Batalionu Pancernego AK

Oddział został sformowany na przełomie 1939 i 1940 roku. Jego kadrę stanowili oficerowie przedwojennego batalionu pancernego stacjonującego w Warszawie. Na godzinę „W” zmobilizowano 85% żołnierzy Batalionu. Broni wystarczyło zaledwie dla 1/3 żołnierzy. W pierwszym dniu Powstania sztab zgrupowania „Golski” mieścił się przy ul. Polnej 50 (dziś budynek Oficyny Wydawniczej PW), a od 2 sierpnia – na Wydziale Architektury (działały tam szpital przyfrontowy i jadalnia).

Po zdobyciu Politechniki Warszawskiej żołnierze „Golskiego” nie złożyli broni. Kiedy Powstanie upadło, 5 października Batalion Pancerny „Golski”, jako 1 batalion 72 Pułku Piechoty AK, wymaszerował do niewoli przez barykadę na ul. Śniadeckich. Kpt Stefan Golędzinowski trafił do obozu jenieckiego. Po uwolnieniu był oficerem, a następnie działał w kole AK. Ostatecznie wyjechał do Argentyny, gdzie zmarł w 1980 roku.

Wciąganie flagi Polski na maszt
Uroczystość odbywała się z wojskową asystą honorową
Przemawiający Prorektor PW ds. Studenckich prof. Robert Zalewski
Prorektor PW ds. Studenckich prof. Robert Zalewski podkreślił podczas przemówienia przywiązanie Uczelni do wartości powstańczych