Opublikowano: 19.01.2023 14:16

Uczelnia dostępna. Dla wszystkich

Podczas wydarzenia można było porozmawiać z osobami z niepełnosprawnościami i wejść w ich rolę

Prezentacje, warsztaty, wystawa i dużo okazji do rozmów – tak wyglądał Dzień Dostępnej Politechniki, który odbył się 18 stycznia 2023 roku w Dużej Auli Gmachu Głównego PW. Na różne sposoby przybliżaliśmy ideę dostępności: architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej.

Uczestnicy wydarzenia przy pomocy przygotowanych zadań i specjalnych symulatorów mogli na własnej skórze sprawdzić, jak czuje się osoba starsza, poruszająca się na wózku inwalidzkim, niewidząca, mająca poważne wady wzroku, zmagająca się z drżeniem dłoni. Chętni mieli także okazję nauczyć się podstawowych zwrotów Polskiego Języka Migowego i obejrzeć wystawę podróżniczych fotografii wykonanych przez naszą studentkę z niepełnosprawnością z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Podczas wydarzenia zaprezentowaliśmy także realizowane na PW projekty związane z dostępnością takie jak Centrum Projektowania Uniwersalnego, dostawki do wózków inwalidzkich ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową oraz aplikacja pomagająca znaleźć windę w warszawskim metrze.

O idei dostępności opowiadali prof. Robert Zalewski – Prorektor PW ds. Studenckich, prof. Krystyna Solarek z Wydziału Architektury i Centrum Projektowania Uniwersalnego, Małgorzata Żbikowska z Sekcji ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz dr inż. Marta Skierniewska z Wydziału Zarządzania – Pełnomocnik Rektora ds. osób z niepełnosprawnościami i Koordynator ds. dostępności na naszej Uczelni.

Dzień Dostępnej Politechniki to nowa inicjatywa i szansa, żeby zwiększać świadomość niepełnosprawności, wpływać na budowanie wolnego od stereotypów wizerunku osób z niepełnosprawnościami oraz stwarzać atmosferę akceptacji, życzliwości i profesjonalnego podejścia w kontakcie z ludźmi ze szczególnymi potrzebami – na naszej Uczelni i wszędzie poza nią.