Opublikowano: 25.10.2024 12:16
Twórcy Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej w finale konkursu Popularyzator Nauki
Prof. Izabela Szafraniak-Wiza z Politechniki Poznańskiej, dr inż. Grzegorz Michta z Akademii Górniczo Hutniczej i dr inż. Rafał Wróblewski z Politechniki Warszawskiej znaleźli się w gronie finalistów XX edycji konkursu w kategorii Zespół.
Te trzy osoby – na co dzień związane z inżynierią materiałową, popularyzacją nauki i promocją studiowania – zapragnęły czegoś więcej – czegoś, co połączy wszystkich pasjonatów inżynierii materiałowej i umożliwi poznanie osiągnięć tej dziedziny przez dzieci, młodzież i dorosłych. Tak we wrześniu 2022 roku narodziła się idea Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej (ODIM).
– ODIM to nie tylko data, to przede wszystkim społeczność, która jednoczy osoby o wspólnej pasji, które chcą się nią dzielić z innymi, rozbudzając w społeczeństwie zainteresowanie nauką i pokazując, że całe życie możemy dowiadywać się i uczyć nowych rzeczy – mówi Rafał Wróblewski, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Inżynierii Materiałowej PW.
ODIM umożliwia wszystkim jego uczestnikom zapoznanie się z osiągnięciami inżynierii materiałowej i jej zastosowaniami w codziennym życiu. Organizacja tego dnia łączy społeczność akademicką, jest okazją do integracji, wzmacniania wspólnoty naukowej oraz misji, jaką jest popularyzacja nauki w społeczeństwie.
ODIM jest także świętem inżynierów, naukowców, dydaktyków, studentów, doktorantów, a także pasjonatów nauki. Przy okazji tworzenia tego dnia powstała przestrzeń do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, myśli i pomysłów związanych z popularyzacją nauki. W większości jednostek nie ma osób zawodowo zajmujących się promocją czy popularyzacją nauki, dlatego bardzo ważne jest uczestnictwo w społeczności, która dzieli się sprawdzonymi pomysłami, a także tym, co się nie powiodło.
Do finału tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki zakwalifikowano 23 osoby, zespoły i instytucje, wybrane spośród 94 zgłoszeń. Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce. Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach: Naukowiec (gromadzącej osoby popularyzujące naukę od stopnia doktora wzwyż), Animator (osoby prowadzące indywidualną działalność popularyzatorską, bez stopni ani tytułów naukowych), Zespół (zespoły osób popularyzujących naukę), Instytucja (np. instytuty, jednostki uczelni, organizacje pozarządowe, centra nauki) oraz Media. Zwycięzców konkursu poznamy w grudniu 2024 roku.
Podobne tematy: