Przejdź do treści

Opublikowano: 19.03.2025 10:17

Trzeci Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej

28 marca 2025 roku w 13 polskich miastach odbędzie się wielkie święto Inżynierii Materiałowej. 15 uczelni wyższych i 6 instytutów badawczych przygotowało wykłady, pokazy i warsztaty ukazujące, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają materiały. W świętowaniu bierze udział także Politechnika Warszawska. 

– ODIM umożliwia zapoznanie się z osiągnięciami inżynierii materiałowej i jej zastosowaniami w codziennym życiu – mówi dr inż. Rafał Wróblewski, koordynator krajowy wydarzenia, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. – Organizacja tego dnia łączy społeczność akademicką, jest okazją do integracji, wzmacniania wspólnoty naukowej oraz misji, jaką jest popularyzacja nauki w społeczeństwie.

Inżynieria materiałowa nie jest tak znaną dziedziną w społeczeństwie jak medycyna, informatyka czy ekonomia, dlatego wymaga prowadzenia zwiększonych działań popularyzujących. I choć wiedza o niej nie jest powszechna, to odgrywa ona bardzo istotną rolę w wielu gałęziach przemysłu.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej będzie ustanowienie Rekordu Polski w kategorii „Najwięcej osób rozwiązujących krzyżówki jednocześnie (wiele lokalizacji)”. 

– Chcemy w ten sposób uczcić 100-lecie publikacji pierwszej polskiej krzyżówki, która ukazała się 31 stycznia 1925 roku w Kurierze Warszawskim jako „łamigłówka krzyżowa” – mówi Joanna Kwiatkowska z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW, koordynator krajowy ODIM. – Rozwiązywanie krzyżówek wzbogaca zasób naszego słownictwa, poprawia zdolność koncentracji, wpływa pozytywnie na naszą pamięć, a także jest doskonałą formą relaksu.

ODIM to nie tylko data, to przede wszystkim społeczność, która jednoczy osoby o wspólnej pasji, które chcą się nią dzielić z innymi, rozburzając w społeczeństwie zainteresowanie nauką i pokazując, że całe życie możemy dowiadywać się i uczyć nowych rzeczy. Tę społeczność tworzy ponad 40 osób, które otrzymały wyróżnienie w konkursie Popularyzator Nauki 2024 w kategorii Zespół.

Na Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej na Politechnice Warszawskiej zaprasza Wydział Inżynierii Materiałowej. W pierwszej części dnia odbędą się zajęcia dla uczniów szkół średnich, a po południu – Minifestiwal Nauki (godz. 16.00–19.00) – wydarzenie skierowane dla wszystkich pasjonatów nauki. Wśród przygotowanych atrakcji są m.in. prezentacje na temat kompozytów polimerowych stosowanych w sporcie i lotnictwie, rozwiązań materiałowych wykorzystywanych w produkcji ram rowerowych, właściwości mechanicznych materiałów inżynierskich, mikroskopu cyfrowego, szkieł metalicznych oraz polskich monet.

Organizator Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej: Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze. 

Współorganizatorzy: Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Politechnika Częstochowska, Politechnika Krakowska, Politechnika Lubelska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Śląski, Wojskowa Akademia Techniczna, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Łukasiewicz  – IMN, Łukasiewicz – GIT, Łukasiewicz – PIT i Łukasiewicz – ICiMB.  

Więcej informacji na stronie Wydziału Inżynierii Materiałowej PW: www.wim.pw.edu.pl/odim

Zobacz również