Przejdź do treści

Opublikowano: 15.11.2022 23:29

Świętowaliśmy Dzień PW 2022

Uroczyste posiedzenie Senatu z okazji Dnia PW 2022

Dziękujemy za życzenia i wszystkie miłe słowa, które otrzymaliśmy z okazji Dnia naszej Uczelni. Dla nas – jak zawsze – 15 listopada to okazja do wręczenia nagród i wyróżnień, wspomnień oraz spotkań.

Data ta jest ważną częścią historii Politechniki Warszawskiej. To właśnie tego dnia 1915 roku rozpoczął się na naszej Uczelni pierwszy rok akademicki z polskim jako językiem wykładowym.

W drodze po niemożliwe

O początkach PW opowiadał Rektor prof. Krzysztof Zaremba podczas uroczystego posiedzenia Senatu. Wspominał rok 1826, w którym z inicjatywy Stanisława Staszica została otwarta Szkoła Przygotowawcza do studiów technicznych. Działała tylko przez pięć lat – zamknięto ją w ramach represji po powstaniu listopadowym. Kształcenie inżynierów w Warszawie ponownie było możliwe dopiero pod koniec XIX wieku dzięki uporowi i ofiarności polskiego społeczeństwa oraz po wyrażeniu zgody przez cara Mikołaja II. Tak powstał Instytut Politechniczny, w którym językiem wykładowym niezmiennie był rosyjski. Dopiero w 1915 roku studenci mogli uczyć się po polsku.

W trakcie uroczystego posiedzenia Senatu Rektor mówił o historii, ale sporo miejsca poświecił też teraźniejszości i przyszłości. Zwracał uwagę, że Dzień PW to święto przede wszystkim naszej uczelnianej społeczności, okazja do uhonorowania zasłużonych pracowników i wręczenia nagród w konkursach. Prof. Zaremba podkreślał, że Politechnika Warszawska raz za razem staje w obliczu wielu wyzwań, a skuteczne mierzenie się z nimi nie byłoby możliwe bez zaangażowania i zapału ludzi tworzących naszą Uczelnię na polach naukowym i dydaktycznym oraz – co szczególnie wyraźnie akcentował Rektor – administracyjnym. Opisując funkcjonowanie naszej Uczelni, przywołał cytat św. Franciszka z Asyżu: „Zacznij od robienia tego, co konieczne; potem zrób to, co możliwe; nagle odkryjesz, że dokonałeś niemożliwego”.

Nagrody i wyróżnienia

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu prof. Zaremba wręczył Medale Komisji Edukacji Narodowej. Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji i Nauki, otrzymało je 29 pracowników PW.

Odznakami „Zasłużony dla PW”, przyznawanymi osobom szczególnie zasłużonym dla naszej Uczelni, uhonorowano Krystynę Pastusiak, Mirosławę Popek, Małgorzatę Ragiel i Kazimierza Marta.

W tym roku po raz pierwszy przyznano specjalne wyróżnienia – Dyplomy Profesora Emerytowanego. W ten sposób doceniono prof. Stanisława Białousza, prof. Zbigniewa Florjańczyka, prof. Krzysztofa Jemielniaka, prof. Włodzimierza Kurnika, prof. Grzegorza Pawlickiego, prof. Stanisława Pisarczyka i prof. Krzysztofa Urbańca.

W tak wyjątkowym dniu uhonorowano także laureatów V Konkursu o Nagrodę prof. Jana Czochralskiego – autorów najlepszych prac dyplomowych: Jakuba Ciftci i Pawła Skudniewskiego oraz rozpraw doktorskich: dr. inż. Krzysztofa Wołoszyka i dr. inż. Wiktora Bednarczyka.

Historia ważna także dzisiaj

Po południu Dzień PW świętowaliśmy, spacerując po naszej Uczelni. Uczestnicy wycieczki poznali historię placu Politechniki, Gmachu Głównego i innych budynków na Kampusie Centralnym. W opowieści przewodnika Piotra Wierzbickiego nie zabrakło historii wojennych, w tym powstańczych i wspomnień o ważnych postaciach znanych z dziejów nie tylko Politechniki, ale także Polski i polskiej nauki. To m.in. Gabriel Narutowicz, Jan Czochralski, Ignacy Mościcki czy bohaterowie „Kamieni na szaniec” – Maciej Aleksy Dawidowski „Alek” i Tadeusz Zawadzki „Zośka”.

Pamięć o politechnicznych bohaterach walki o wolność Polski uczciliśmy, składając kwiaty pod tablicami w Gmachu Głównym.

Na zakończenie Dnia PW spotkaliśmy się z naszymi wybitnymi absolwentami. Podczas XII Gali Złotej Księgi do zaszczytnego grona laureatów tego wyjątkowego wyróżnienia dołączyły cztery kolejne osoby: Jerzy Krok, dr inż. Witold Lewandowski, dr Rafał Bugyi i Zygmunt Mazan.

Podobne tematy: