Opublikowano: 04.03.2024 08:05
Światowy Dzień Inżyniera
4 marca świętują wszyscy inżynierowie! Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Inżyniera dla zrównoważonego rozwoju.
Z inicjatywą ustanowienia święta inżynierii wyszła Światowa Federacja Organizacji Inżynierskich (WFEO – World Federation of Engineering Organizations). WFEO zaproponowało, aby Światowy Dzień Inżyniera obchodzić 4 marca, czyli w dniu założenia organizacji w 1968 r. Propozycja spotkała się z ogromnym poparciem środowiska inżynierskiego. I tak, począwszy od 2020 roku, w kalendarzu pojawiło się nowe święto.
Światowy Dzień Inżyniera to okazja do docenienia roli twórców techniki i ich osiągnięć. To także zachęta, żeby dyskutować o wyzwaniach, z jakimi mierzą się współcześni inżynierowie. Nie sposób wśród nich nie wymienić sztucznej inteligencji, energetyki czy mieszkalnictwa.
Kim tak naprawdę jest inżynier?
Słowo wywodzi się z języka francuskiego. Ingénieur to człowiek twórczego umysłu, wynalazca, konstruktor. Wyraz pochodzi ze starofrancuskiego terminu engigneor, który można przetłumaczyć jako konstruktor machin wojennych. Od francuskiego ingénieur tylko krok do łacińskiego ingeniosus – oznaczającego osobę wyszkoloną i ingenium, co tłumaczy się jako charakter, inteligencję, talent.
W powszechnym rozumieniu inżynier to osoba mająca wyższe wykształcenie techniczne oraz tytuł nadawany absolwentom uczelni technicznych.
Na Politechnice Warszawskiej od lat kształcimy inżynierów, a oni zachwycają nas swoimi wynalazkami i pomysłami. Tylko w 2024 z dumą informowaliśmy już o:
- misji CURiE, która ma zbadać wpływ światła UV na próbki kompozytów oraz oddziaływania promieniowania kosmicznego na panele słoneczne,
- projekcie CapaCITIES, który wspiera miasta w dążeniu do neutralności klimatycznej,
- pracach nad zredukowaniem emisji dwutlenku węgla w branży budowlanej i ograniczeniu zapotrzebowania na nowe surowce,
- poszukiwaniu nowych technologii materiałowych dla elektroniki,
- badaniach nad przeciążeniem informacyjnym,
- opasce do monitorowania stanu emocjonalnego,
- egzoszkielecie, który pomoże w rehabilitacji ręki,
- eksperymencie, który otwiera drogę do nowych badań nad antymaterią,
- projekcie przystępnych cenowo obiektów mieszkalnych w Los Angeles,
- rozwiązaniach usprawniających transport towarów wewnątrz miast,
- pracach nad nową europejską baterią,
- budowie teleskopu.
Wszystkim inżynierom i przyszłym inżynierom życzymy niegasnącej kreatywności i pasji do działania! Na co dzień, nie tylko przy specjalnych okazjach.
Podobne tematy: