Przejdź do treści

Opublikowano: 19.02.2021 19:22

Studentka Wydziału Architektury PW wyróżniona w konkursie MICROHOME 2020

Konstrukcja modułowa projektu Zuzanny Słabik, fot. Z. Słabik

Międzynarodowe jury doceniło Zuzannę Słabik za projekt modułowej konstrukcji w duchu architektury zrównoważonej – Modular House Unit.

W konkursie zorganizowanym przez platformę Bee Breeders uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować modułową konstrukcję o powierzchni nie większej niż 25m², która byłaby odpowiednia dla pary młodych ludzi aktywnych zawodowo.

Nasza studentka przedstawiła koncepcję składanego mikrodomu dla osób, które pracują zdalnie, ale nie mają wystarczających funduszy na zakup tradycyjnego lokum.

– Główną ideą było stworzenie budynku, który funkcjonowałby jak mebel IKEA. Składany dom modułowy, który można zamówić przez stronę internetową, daje wiele możliwości aranżacyjnych. Dzięki przemyślanym wymiarom elementów mogą go zmontować dwie osoby przy użyciu podstawowych narzędzi – opisuje projekt Zuzanna Słabik. Autorka podkreśla również, że pomysł jest dobrym rozwiązaniem w czasach pandemii. – Wynajmujemy dom na kilka miesięcy na czas pracy zdalnej, a następnie oddajemy go do dezynfekcji, tak aby mógł być wynajęty kolejnym użytkownikom. Koszt wybudowania takiego lokum to około 7000 €.

Całość jest oparta na konstrukcji rusztowej. Zapewnia ona stabilność, ale pozwala też na zastosowanie ciekawych rozwiązań przestrzennych z dużą ilością miejsca do przechowywania znajdującego się w grubości ściany oraz podłogi. Materiał, z jakiego miałby być wykonany dom, to cechujący się ujemnym śladem węglowym i wysoko wytrzymały Ecoboards. Na ekologiczny charakter projektu wpływa też zastosowanie paneli słonecznych, akumulatorów elektrycznych i systemu do zbierania i filtrowania wody deszczowej.

– W projektach lubię się skupiać na użytkowniku i jego potrzebach, tak jak na przykład w moim projekcie inżynierskim „Międzypokoleniowe Centrum Edukacji z domem seniora”, który robiłam w konsultacji z dr inż. arch. Agnieszką Cieślą. Promotorem pracy był mgr inż. arch. Sławomir Kowal, który pozostał moim mentorem i wspierał mnie również w trakcie powstawania projektu Microhome, za co jestem mu bardzo wdzięczna – podkreśla kończąca niebawem studia na Wydziale Architektury PW Zuzanna Słabik.

źródło: Zuzanna Słabik; Architektura i Biznes 

Podobne tematy: