Przejdź do treści

Opublikowano: 27.07.2023 12:05

Studentka PW z nagrodą AIR Institute

Zofia Wrona z organizatorami konferencji

Zofia Wrona, studentka Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, zdobyła drugą nagrodę w konkursie AIR Institute za prezentację projektu „Extended Green Cloud Simulator”.

 – Extended Green Cloud Simulator to system wieloagentowy pełniący rolę cyfrowego bliźniaka infrastruktury chmurowej zaproponowanej w projekcie badawczym firmy CloudFerro – wyjaśnia Zofia Wrona. – Pozwala na symulowanie rozproszonych infrastruktur chmurowych, których serwery wykorzystują m.in. źródła odnawialnej energii – dodaje. 

Główną rolą i celem wdrożonego projektu jest umożliwienie testowania różnych strategii systemowych, np. metod kolejkowania zadań chmurowych, alokacji zasobów czy sposobów radzenia sobie z nieprzewidzianymi zmianami warunków pogodowych.

Nad systemem studentka pracowała już w ramach pracy inżynierskiej wraz z Mikołajem Stańczykiem i Piotrem Witkiewiczem. – Wówczas pełnił on wyłącznie rolę agentowego symulatora systemu chmurowego ze źródłami zielonej energii, a praca skupiała się głównie na samoadaptacyjności – opowiada Zofia Wrona. – Implementacja w kierunku cyfrowego bliźniaka oraz narzędzia do testowania strategii były efektem moich dalszych badań – mówi. Opiekunem pracy inżynierskiej był prof. Marcin Paprzycki z Polskiej Akademii Nauk, z którym studentka współpracuje przy dalszym rozwoju projektu.

Dotychczas powstały dwa artykuły opisujące system. Pierwszy to „Extended Green Cloud – Modeling Cloud Infrastructure with Green Energy Sources”, którego autorami oprócz naszej studentki i prof. Marcina Paprzyckiego są prof. Maria Ganzha z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW oraz Stanisław Krzyżanowski z firmy CloudFerro. Drugi – „Scalability of Extended Green Cloud Simulator” – zostanie opublikowany wkrótce.

Prezentacja systemu miała miejsce podczas konferencji International Conference on Practical applications of Agents and Multi-Agent System (PAAMS), skupiającej się na praktycznych zastosowaniach agentów i systemów wieloagentowych. Wydarzenie odbyło się w dniach 12-14 lipca 2023 r. w Guimarães w Portugalii.

– Demonstracja opierała się na pokazaniu aplikacji live, a także rozmowach z osobami zainteresowanymi projektem. Najlepsze prezentacje wybierali uczestnicy konferencji, głosując online – mówi Zofia Wrona.

Konferencja PAAMS jest organizowana od lat, zawsze w innym miejscu. W tym roku odbyła się jej 21. edycja.

– Generalnie PAAMS jest organizowane jako „co-located event”, więc w tym samym terminie i miejscu odbywają się również inne konferencje dotyczące np. blockchain, przetwarzania rozproszonego i sztucznej inteligencji czy praktycznych zastosowań biologii obliczeniowej i bioinformatyki – tłumaczy Zofia Wrona. – Jest to świetne, ponieważ można porozmawiać z osobami i naukowcami uczestniczącymi w pozostałych konferencjach i tym samym wymienić się wiedzą z zakresu różnych dziedzin, nie tylko systemów agentowych – podkreśla.

AIR Institute, który podczas konferencji przyznawał swoje nagrody, to prywatna organizacja badawcza typu non-profit, której celem jest promocja i rozwój badań naukowych w dziedzinie informatyki i sztucznej inteligencji.

Podobne tematy: