Przejdź do treści

Opublikowano: 09.12.2021 10:41

Studenckie pomysły na rozwój energetyki wiatrowej

W tym roku konkurs MEWy odbył się po raz drugi

Studenci PW zajęli dwa miejsca na podium w międzynarodowym konkursie MEWy 2021. Jurorzy docenili projekty Filipa Czeredysa oraz Teodora Sawickiego i Katarzyny Połczyńskiej z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.

Projekt Filipa Czeredysa Offshore Wind Energy as a solution for water deficiency and its global impact zajął w konkursie drugie miejsce.

– Koncepcja zakłada wykorzystanie sprzyjających warunków atmosferycznych u wybrzeży obszarów pustynnych na potrzeby morskich farm wiatrowych, zasilających sprzężone z nimi instalacje odsalające wodę morską – tłumaczy Filip.

Wyprodukowana woda słodka posłużyłaby walce z niedoborem wody, z jakim zmagają się regiony pustynne oraz żyjące na ich terenie społeczeństwa.

– Długoterminowo zapewnienie stałych dostaw wody słodkiej posłużyłoby walce ze zjawiskiem pustynnienia, a nawet częściowej transformacji obszarów pustynnych – opowiada Filip. – To pozwoliłoby zagospodarować je w przyszłości na potrzeby rolnictwa i osadnictwa.

W dalszej perspektywie zmniejszyłoby to, pogłębiający się wraz ze wzrostem populacji, niedobór wody, głód, wojny surowcowe (o wodę) oraz zapobiegłoby masowym emigracjom z terenów dotkniętych tymi klęskami.

Teodor Sawicki i Katarzyna Połczyńska zajęli w konkursie trzecie miejsce.

– Nasza praca konkursowa zatytułowana How to access new wind resources? była skupiona na pływających turbinach wiatrowych – jednej z najważniejszych technologii umożliwiających dalszy rozwój projektów offshore – tłumaczą autorzy.

Aktualnie głębokość, na której może zostać umieszczona turbina wiatrowa, jest ograniczona do 40-50 metrów, przy czym większość projektów powstaje na głębokości 20-30 metrów.

– Dzięki technologii pływających turbin wiatrowych głębokość, na której mogą powstawać projekty turbin wiatrowych offshore, nie stanowiłaby problemu, przez co zwiększyłby się dostęp do zasobów wietrznych – opowiadają studenci. – Na świecie potencjał mocy pływających konstrukcji jest dwa razy większy niż zamocowanych w dnie, co pokazuje jak ta technologia jest ważna. Przedstawiliśmy także wyzwania techniczne i planistyczne związane z budową takich farm pływających.

Konkurs MEWy „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych” jest organizowany przez Akademię Morską w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. W tym roku odbyła się jego druga edycja. Pełne wyniki konkursu na stronie AM w Szczecinie.

Podobne tematy: