Przejdź do treści

Opublikowano: 02.10.2023 15:49

Rozpoczęliśmy rok akademicki 2023/2024

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami podczas inauguracji

2 października 2023 roku w Dużej Auli Gmachu Głównego zainaugurowaliśmy nowy rok akademicki. Zaczęliśmy go z przesłaniem Rektora Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztofa Zaremby: „Róbmy swoje. I róbmy to jak najlepiej”.

Inauguracja roku akademickiego to święto studentów, doktorantów, pracowników, a także absolwentów, przyjaciół, partnerów naukowych i biznesowych, wszystkich tych osób i instytucji, które otaczają naszą Uczelnię i tworzą akademicki świat. W tym roku – tradycyjnie, co napawa nas radością i dumą – zaproszenie na uroczyste rozpoczęcie kolejnego cyklu nauki i pracy na Politechnice Warszawskiej przyjęli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Rektorzy i Prorektorzy innych uczelni, reprezentanci świata nauki, duchowieństwa, biznesu.

Uczelnie to przyszłość

Swoje inauguracyjne wystąpienie Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba rozpoczął od przypomnienia, jak trudne i często nieprzewidywalne były ostatnie lata na uczelniach, w tym na naszej. Wskazywał na czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys klimatyczny i zanieczyszczenie środowiska. Zwracał też uwagę na rewolucję sztucznej inteligencji – na to, że jest równocześnie szansą i zagrożeniem, a przede wszystkim – wielką niewiadomą.

– Z punktu widzenia uczelni potrzebna jest zmiana prowadzenia paradygmatu badań i – jeszcze bardziej – nauczenia – mówił Rektor PW o wyzwaniach związanych z rozwojem AI. – Pilnie potrzebne są też zmiany legislacyjne, a najbardziej – dyskusje na tematy etyczne.

Prof. Krzysztof Zaremba mówił również o czynnikach lokalnych, które wpływały i wpływają na funkcjonowanie uczelni.

– Przede wszystkim niestety cierpimy z powodu stałego niedofinansowania nauki i szkolnictwa wyższego – podkreślał Rektor. – Brak jest zrozumienia, że finansowanie tego obszaru to jest najlepsza inwestycja. Raport „Nauka i szkolnictwo wyższe i PKB”, przygotowany przez wybitnych specjalistów z inicjatywy Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych pokazuje, że każda złotówka zainwestowana w badania naukowe i prace rozwojowe daje zwrot pomiędzy 8 a 13 złotych. Gdzie znajdziemy drugi taki biznes? Nie wspomnę o znaczeniu społecznym inwestycji w ten obszar. W przypadku Politechniki Warszawskiej na szczęście ten destrukcyjny wpływ niedofinansowania zmniejszają szerokie wpływy z projektów badawczych i rozwojowych.

Rektor zwracał uwagę, że pracę uczelni komplikowały i komplikują też m.in. zmiany demograficzne, wdrażanie ustawy 2.0, system ewaluacji czy fetyszyzacja rankingów. Samo zaś zarządzanie w takich okolicznościach porównał do prowadzenia wyprawy wysokogórskiej, która z jednej strony jest fascynującą przygodą, a z drugiej – odbywa się w trudnych i nieprzewidywalnych warunkach.

Prof. Krzysztof Zaremba podkreślał, że mimo tych trudności na Politechnice Warszawskiej robimy swoje: wykorzystujemy uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych projektach rozwojowych takich jak „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” oraz konsorcjum uniwersytetów europejskich ENHANCE.

– W 2022 roku zrealizowaliśmy ok. 570 projektów o łącznej wartości ponad 850 milionów złotych – wskazywał Rektor. – To prawie o 40% więcej niż subwencja, jaką otrzymujemy od państwa.

W wystąpieniu nie zabrakło przykładów projektów, którymi zajmują się nasi naukowcy, studenci i doktoranci oraz wspomnienia o dydaktyce – o jej nowych formach wprowadzanych na Politechnice i nowych kierunkach kształcenia oraz o efektach, wśród nich – wysokiej ocenie naszych absolwentów wśród pracodawców.

– Nawet w najtrudniejszych warunkach traktujemy dotykające nas problemy po prostu jako wyzwania – mówił Rektor.

I dodawał, że czasami działamy wolniej, szukamy do celu innych, niekiedy krętych dróg, ale zmierzamy do niego uparcie i skutecznie. Prof. Zaremba podkreślał, że jest to możliwe dzięki zaangażowanym ludziom tworzącym społeczność Politechniki Warszawskiej i dziękował za te wysiłki.

Nowym studentom Rektor gratulował świetnie zdanej matury i wyboru naszej Uczelni.

– Jeśli tylko zechcecie wykorzystać możliwości, jakie Wam oferujemy, to świat stanie przed Wami otworem – mówił prof. Zaremba.

– Nie muszę chyba nikogo z nas przekonywać, że uczelnie budują przyszłość – podkreślał Rektor. – Nie tylko kraju, ale i świata. Jest niezwykle istotne, żeby w końcu dostrzegli to nie tylko członkowie społeczności akademickiej, ale także cała nasza społeczność i – a może przede wszystkim – decydenci. Być może ta chwila nadejdzie niedługo, być może nadal będziemy musieli na nią czekać cierpliwie, ale jeśli Polska nie chce zostać pariasem Europy, to ta chwila musi w końcu nadejść. A do tego czasu postaramy się, żeby mimo tych nie zawsze sprzyjających warunków, Politechnika Warszawska i cała jej społeczność dała ze swej strony jak największy wkład w rozwój Polski, Europy i świata.

Swoje wystąpienie Rektor zakończył przesłaniem: „Róbmy swoje. I róbmy to jak najlepiej”.

Czas dla studentów i doktorantów

Centralnym i jak zawsze wyczekiwanym punktem inauguracji była immatrykulacja. Przedstawiciele nowych studentów ze wszystkich Wydziałów i Kolegium złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie odebrali gratulacje i dyplomy z rąk Rektora PW.

Przewodniczący Samorządu Studentów PW Rafał Pyżalski zachęcił do angażowania się w działalność kół naukowych, organizacji studenckich czy wspierania samorządu.

– Nie ograniczajcie się tylko do sal wykładowych i laboratoriów (…). Pamiętajcie o możliwościach, które daje Uczelnia, pamiętajcie też o możliwości wpływania na jej kształt – powiedział.

Radził też, powołując się na swoje doświadczenie, żeby nowi studenci nie zapominali o... nauce matematyki.

Robert Olczyk, Przewodniczący Rady Doktorantów PW, zaznaczył, by w aktywnym uczestnictwie w życiu społeczności dbać również o siebie.

– Korzystajcie z możliwości poznawania nowych ludzi, rozwijania kontaktów, ale także nie bójcie się zwracać z prośbą o pomoc czy poradę – mówił. – W murach naszej Uczelni znajdziecie szereg ludzi gotowych Was wesprzeć w nauce, realizacji pomysłów i w dążeniu do jak najwyższych standardów.

O klimacie

Pierwszy w nowym roku akademickim wykład wygłosił prof. Szymon  P. Malinowski – Dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Temat nawiązywał do wyzwania, z którymi wszyscy, nie tylko jako uczelnie, się mierzymy – „Kryzys klimatyczny: człowiek i natura w zwarciu”. 

Prof. Malinowski pokazywał zmiany, jakie zachodzą na Ziemi i podkreślał ich źródło.

– Kiedyś nasz świat, gospodarka, technologia, społeczeństwa, cały ludzki system były czymś malutkim, głęboko zanurzonym w systemie planetarnym, w systemie naszej przyrody – mówił. – Dziś jesteśmy absolutnymi dominatorami na naszej planecie, w każdym wymiarze, w jakim pomyślimy. Nie zdajemy sobie z tego sprawy. Cały czas panuje przekonanie, że człowiek nic nie znaczy wobec natury, natomiast ta planeta to jest wszystko, co mamy. Możemy mówić o podboju kosmosu, o podróżach międzyplanetarnych, ale to jest nasz dom, który się zmienia w stopniu zupełnie niebywałym.

Dziękujemy

Z okazji nowego roku akademickiego otrzymaliśmy wiele listów z gratulacjami i życzeniami. Za wszystkie serdecznie dziękujemy. Podczas inauguracji odczytane zostały słowa, które skierowali do nas Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Mamy nadzieję, że życzenia się spełnią. I że będzie to dla nas na Politechnice Warszawskiej, ale także na wszystkich uczelniach, udany, pełen sukcesów i radości rok akademicki.

Podobne tematy: