Przejdź do treści

Opublikowano: 01.10.2021 13:44

Rozpoczęliśmy rok akademicki 2021/2022

Mamy nadzieję, że nowy rok akademicki przyniesie dużo nadziei, optymizmu, nowych pomysłów i sukcesów

1 października w Dużej Auli Gmachu Głównego uroczyście zainaugurowaliśmy nowy rok akademicki.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, kardynał Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele środowiska naukowego, duchowieństwa, biznesu, rektorzy i prorektorzy innych uczelni, byli rektorzy i prorektorzy Politechniki Warszawskiej oraz pracownicy i studenci PW. Wśród zgromadzonych w Dużej Auli Gmachu Głównego nie mogło zabraknąć także tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją edukację na Politechnice.

Czas wyzwań i sukcesów

– Za nami kolejny rok, wyjątkowy i, choć wolałbym nie używać tego określenia, bardzo trudny – podkreślał prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba, Rektor PW.

Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że nasza Uczelnia funkcjonowała głównie w trybie hybrydowym.

– Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu i wysiłkowi całej społeczności akademickiej utrzymaliśmy ciągłość działania – zwracał uwagę Rektor. – Więcej, osiągnęliśmy sukcesy porównywalne do tych, które w latach bez pandemii pokazywały potencjał Politechniki Warszawskiej.

Prof. Zaremba przypomniał wyniki naszej Uczelni w rankingach, osiągnięcia studentów w zawodach, projektach i konkursach, nagrody, które otrzymali doktoranci i pracownicy PW.  

Rektor, doceniając możliwości nauki i pracy online, podkreślał jednak także rolę bezpośrednich kontaktów.

– Bez laboratoriów, ćwiczeń, realizowania grupowych projektów nie można wykształcić prawdziwych inżynierów – zaznaczał. – Bez dysput, sporów i bezpośredniego kontaktu nie można budować prawdziwej społeczności akademickiej.

Rektor zachęcał, żeby na zmiany wywołane przez COVID-19 patrzeć także jak na szansę i impuls do zmiany.

– Wymagać to będzie od nas wszystkich odpowiedzialności i konsensusu, a wiemy, jak dziś o to trudno – mówił. – Ja jednak, patrząc na ubiegły rok, na to, jak pracowaliśmy i co osiągnęliśmy, jestem dobrej myśli.

W swoim wystąpieniu prof. Zaremba wspomniał o ważnych projektach realizowanych na PW: działaniach w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, konsorcjum ENHANCE oraz nowej inicjatywie – New European Bauhaus. Najbliższy rok będzie czasem kolejnych wyzwań związanych z dalszym rozwojem tych projektów.

Rektor zwrócił się też bezpośrednio do nowo przyjętych studentów. Gratulował im wyboru uczelni i wyników, które pozwoliły na dołączenie do społeczności PW.

– Studia to wspaniała, niepowtarzalna przygoda, w pewnym sensie to także ostatnie lata wolności – mówił prof. Zaremba. – Czekają was spotkania z nowymi ludźmi i przyjaźnie, które być może przetrwają lata. Życzę wam także z całego serca, żebyście na swojej drodze napotkali waszych mistrzów, osoby, których autorytet i osobowości zapadną na zawsze w wasze serca i umysły.  

Rozwiązania na XXI w.

Gościem naszej inauguracji był Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę na wyzwania, z którymi się mierzymy.

– Jeśli w XXI w. chcemy, aby świat rozwijał się w sposób zrównoważony, inkluzywny i piękny, żeby rozwijał się w sposób dobry, musimy znaleźć lepszą odpowiedź w dzieleniu się wiedzą z innymi, przy jednoczesnym szacunku do własności intelektualnej – zaznaczał Premier. – Tu trzeba znaleźć złoty środek, lepsze rozwiązania regulacyjne, które odpowiedzą na wielkie wyzwania przyszłości.

Z okazji nowego roku akademickiego Mateusz Morawiecki życzył odwagi w myśleniu, w poszukiwaniu prawdy i rozwiązań, które będą czyniły świat coraz bardziej sprawiedliwym.

– Życzę Państwu, studentom, żebyście nie bali się podejmować wielkich wyzwań, poszukiwali najlepszych rozwiązań na XXI, a może i na kolejne wieki – mówił Prezes Rady Ministrów.

Współpraca i pasja

Goszczący na inauguracji Rafał Trzaskowski, Prezydent Warszawy podkreślał, jak ważną rolę pełnią uczelnie.

– Wyzwania, które są przed nami – na poziomie europejskim, w Polsce, ale i na poziomie miasta – wyzwania takie jak: walka z kryzysem klimatycznym, starania o to, żeby być jak najbardziej innowacyjnym, żeby opierać się na rozwiązaniach cyfrowych – to są pola współpracy, gdzie konieczna jest synergia pomiędzy tymi, którzy podejmują decyzje, a z drugiej strony uczelniami – mówił.

Wskazywał także konkretne obszary współdziałania.

– Oszczędzanie energii, gospodarka w obiegu zamkniętym, zagospodarowanie odpadów, te wszystkie rozwiązania, które nazywamy smart city, np. zarządzanie ruchem, ważne rozwiązania dla edukacji czy służby zdrowia – to są problemy, z którymi my, jako włodarze miast, miasteczek, wsi, borykamy się na co dzień i tylko poprzez współpracę z uczelniami możemy starać się, aby w sposób bardziej profesjonalny i efektywny odpowiadać na te wyzwania – mówił Rafał Trzaskowski.

– Najważniejsza jest pasja – zaznaczał Prezydent Warszawy. – Bez pasji nigdy nikt nie zostanie dobrym naukowcem i nigdy nie będzie tego, co najważniejsze – satysfakcji.

Uczelnia studentów i doktorantów

Ważną częścią inauguracji była immatrykulacja. Przedstawiciele nowo przyjętych studentów złożyli ślubowanie akademickie, a następnie odebrali dyplomy z rąk Rektora PW.

Przewodniczący Samorządu Studentów PW Michał Rodowski powitał nowych studentów.

– Nie bez powodu wybraliście naszą Uczelnię – mówił. – Studenci, którzy ją ukończyli, są szanowani na całym świecie. Ich wkład w rozwój polskiej nauki widać nie tylko, gdy zajrzycie do dawnych publikacji, ale także do nagłówków obecnych gazet.

Michał Rodowski podkreślał, że Politechnika jest jak rodzina, w której można się rozwijać i liczyć na wsparcie. Zachęcał też do aktywności.

– Studia to coś więcej niż tylko zajęcia dydaktyczne – zaznaczał Przewodniczący SSPW. – To, w jaki sposób spędzicie najbliższe lata, zależy tylko od was. Wykorzystajcie je w stu procentach.

Przewodniczący Rady Doktorantów PW Adrian Kopytowski wspominał swoją pierwszą inaugurację roku akademickiego na Politechnice. Opowiadał o środowisku doktorantów na PW i namawiał do włączenia się w prace w samorządzie doktoranckim. 

– Dla wielu z nas doktorat to nie tylko godziny spędzone w laboratoriach, ale również rozmowy z przedstawicielami biznesu, nawiązywanie nowych kontaktów – mówił Adrian Kopytowski. – Rozwój Politechniki Warszawskiej leży w naszych rękach, a kontakt z firmami branżowymi umożliwia uzyskanie wdrożeń czy patentów.

Pierwszy wykład w nowym roku

Po oficjalnym rozpoczęciu nowego roku akademickiego przez Rektora PW wykład inauguracyjny pt. „Uczelnie, banki, polska gospodarka wobec współczesnych zagrożeń, wyzwań i szans” wygłosił Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Rady Uczelni PW. Zwracał w nim uwagę na to, jak rozwój cywilizacji negatywnie wpływa na środowisko. Opowiadał o wyzwaniach współczesnego świata oraz związanych z nimi zagrożeniach i szansach. Zachęcał, żeby rozmowy zastąpiły walkę.

– Budujmy zgodę co do tego, że nauka, że umiejętności naszych absolwentów, że stabilne instytucje finansowe, zarówno te publiczne, jak i te prywatne, przy wsparciu i zrozumieniu środowisk intelektualnych, są w stanie uczynić dla naszego kraju i szerzej – naszego kontynentu – bardzo wiele dobrego – mówił Krzysztof Pietraszkiewicz. – Kluczową kwestią w najbliższych kwartałach będzie odbudowa gospodarki po pandemii. I tu musimy znaleźć różne kompromisy, musimy dokonać dobrych wyborów.

Podziękowania i życzenia

Ze względu na pandemię w tym roku ponownie ograniczyliśmy liczbę osób biorących udział w inauguracji w Gmachu Głównym. Dzięki transmisji wszyscy zainteresowani mogli jednak oglądać uroczystość na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Dziękujemy za obecność podczas tak ważnego dla naszej Uczelni dnia, miłe słowa, gratulacje i życzenia. Mamy nadzieję, że nowy rok akademicki przyniesie dużo nadziei, optymizmu, nowych pomysłów i sukcesów.

 

Podobne tematy: