Opublikowano: 02.10.2024 10:40
Prof. Krzysztof Szczypiorski w Radzie Naukowej NASK
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał nowych członków Rady Naukowej NASK. W gronie ekspertów, którzy zasilili skład Rady, znalazł się prof. Krzysztof Szczypiorski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Prof. Szczypiorski jest kierownikiem i współtwórcą Zakładu Cyberbezpieczeństwa w Instytucie Telekomunikacji na WEiTI, współtwórcą i kierownikiem Centrum Badawczego POB Cyberbezpieczeństwo i Analiza Danych na PW, a także kierownikiem studiów podyplomowych MBA Cybersecurity Management w Szkole Biznesu PW.
Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in.: nowe metody obserwacji zjawisk w szczególności w sieciach teleinformatycznych, w medycynie i na rynku giełdowym, nowe algorytmy w cyberbezpieczeństwie w zakresie steganografii i steganalizy sieciowej, wykrywania anomalii oraz zarządzania nadużyciami, odkrywanie cyberprzestępstw za pomocą cyfrowej kryminalistyki czy tworzenie zaawansowanych systemów wywiadu informacyjnego.
Posiada tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja (2024). W 2013 ukończył studia podyplomowe z psychologii motywacji w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, a w 2022 studia podyplomowe Master of Business Administration (MBA) w Szkole Biznesu PW. W 2003 odbył szkolenia z zaawansowanych technik sieciowych w Budapesztańskim Instytucie Technicznym na Węgrzech. Jest także absolwentem Szkoły Biznesu im. Hassa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, USA (2013).
Od ponad 25 lat pracuje jako niezależny konsultant w dziedzinie bezpieczeństwa sieciowego, telekomunikacji i informatyki, m.in. dla: Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Cisco, Hewlett-Packard, Kancelarii Sejmu RP, Ministerstwa Finansów, Oracle, Orange, Polkomtel, Polskiej Grupy Energetycznej, PwC, T-Mobile Xerox.
Jest twórcą i kierownikiem centrum szkoleniowego International Telecommunication Union Internet Training Centre (ITU-ITC) ustanowionego w 2003 roku, a także współtwórcą i dyrektorem ds. badań i rozwoju firmy Cryptomage S.A. zajmującej się cyberbezpieczeństwem (2015-2023). Jest członkiem rady Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, senior member w następujących organizacjach: IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) oraz ASR (Asia Society for Research) oraz Członkiem Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN (Polska Akademia Nauk).
Wraz z prof. Krzysztofem Szczypiorskim do Rady Naukowej NASK powołano prof. Marka Cygana (Uniwersytet Warszawski) oraz dr hab. Ewę Flaszyńską.
Podobne tematy: