Opublikowano: 01.06.2024 13:06

Prof. Katarzyna Osińska-Skotak wiceprzewodniczącą Komitetu Geodezji PAN

Prof. Katarzyna Osińska-Skotak

Politechnika Warszawska ma swoją przedstawicielkę w nowym prezydium Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk. Wśród dwojga wiceprzewodniczących znalazła się dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak, prof. uczelni z Wydziału Geodezji i Kartografii.

Komitet Geodezji PAN reprezentuje wszystkie polskie jednostki badawcze działające w obszarze geodezji i kartografii. Służy integrowaniu uczonych z całego kraju. Do jego zadań w szczególności należy upowszechnianie wyników debat, dyskusji i konferencji naukowych, przeprowadzanie ocen stanu i potrzeb dyscypliny geodezja i kartografia oraz związanych z nią instytucji naukowych, przygotowywanie opinii, ocen, ekspertyz i prognoz naukowych, współpraca z organami Polskiej Akademii Nauk i instytutami naukowymi we wspieraniu rozwoju osób rozpoczynających karierę naukową, współdziałanie przy wprowadzaniu w życie i upowszechnianiu wyników badań naukowych i prac rozwojowych, dbałość o reprezentatywny wkład nauki polskiej w rozwój nauki w świecie, w tym przez rozwój współpracy międzynarodowej, przygotowywanie wspólne z innymi komitetami naukowymi multidyscyplinarnych opracowań naukowych, prowadzenie oraz ocena wydawnictw naukowych, obejmowanie patronatami seminariów, konferencji i sympozjów naukowych, organizowanie debat, dyskusji oraz konferencji naukowych.

Komitet Geodezji z upoważnienia Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Międzynarodową Unią Geodezji i Geofizyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk stymuluje współpracę krajowego środowiska naukowego ze środowiskiem międzynarodowym działającym w ramach Międzynarodowej Asocjacji Geodezji Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki.

Podczas pierwszego majowego posiedzenia Komitetu Geodezji PAN na przewodniczącego w kadencji 2024–2028 wybrano prof. dr. hab. inż. Jarosława Bosego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wiceprzewodniczącymi zostali dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak (Politechnika Warszawska) oraz dr hab. inż. Jacek Kudrys (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie). Skład prezydium uzupełniają dr hab. inż. Marek Mróz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) – sekretarz oraz dr hab. inż. Anna Kłos (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie) – redaktor naczelna czasopisma PAN „Advances in Geodesy and Geoinformation”.

Prof. Katarzyna Osińska-Skotak jest Prodziekanem ds. Organizacji i Nauki na Wydziale Geodezji i Kartografii PW. W pracy badawczej zajmuje się zaawansowanymi technikami teledetekcji i systemów informacji przestrzennej, w szczególności w zakresie ich wykorzystania w badaniach środowiska (m.in. monitorowanie jakości wód śródlądowych, obszarów chronionych), monitorowaniu zmian powierzchni ziemi metodami teledetekcyjnymi (pokrycie/użytkowanie terenu, sukcesja wtórna), planowaniu przestrzennym (monitorowanie zmian zagospodarowania terenu, dynamiki rozwoju miast, zjawiska miejskiej powierzchniowej wyspy ciepła), archeologii (identyfikacja śladów przeszłości na zdjęciach lotniczych i satelitarnych).

Ma duże doświadczenie w zakresie przetwarzania cyfrowego obrazów satelitarnych, metod korekcji radiometrycznej i atmosferycznej obrazów satelitarnych.

Oprócz pełnienia nowej funkcji w Komitecie Geodezji, prof. Katarzyna Osińska-Skotak działa również jako członkini Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (2019–2025, w kadencji 2023–2026 także członkini prezydium), sekretarz Sekcji Teledetekcji Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (2019–2022, 2023–2026), członkini Zespołu ds. Europejskiego Programu Obserwacji Ziemi Copernicus Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (2019–2022, 2023–2026), członkini zarządu Oddziału Teledetekcji Polskiego Towarzystwa Geograficznego (2015–2022, 2022–2025).