Opublikowano: 11.03.2025 10:29
Polska Grupa Zbrojeniowa zacieśnia współpracę z Politechniką Warszawską
Podpisany list intencyjny dotyczy współpracy w zakresie m.in. techniki rakietowej, pojazdów pola walki oraz systemów bezzałogowych i jest kontynuacją wcześniejszej kooperacji.
Obie strony zadeklarowały podjęcie działań w zakresie prac badawczo-rozwojowych oraz wspólnych inicjatyw w ramach szeregu projektów. Główny nacisk położony zostanie na działania w obszarze techniki rakietowej, prowadzone na terenie laboratorium Hardware in the Loop w Zielonce. Ponadto, współpraca przy opracowywaniu nowoczesnych rozwiązań ma objąć również pojazdy pola walki, systemy bezzałogowe, systemy robotyzacji pola walki, systemy wsparcia i kamuflażu, a także trenażery i systemy wsparcia żołnierza.
– Podpisany list intencyjny stanowi kolejny krok rozszerzający współpracę pomiędzy przemysłem zbrojeniowym oraz środowiskiem naukowym – powiedział Krzysztof Trofiniak, prezes zarządu PGZ S.A. – Jestem przekonany, że wiedza i kompetencje najlepszych polskich kadr naukowych, pracujących na rzecz Politechniki Warszawskiej, pomoże rozwinąć potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego – nie tylko w zakresie techniki rakietowej i wykorzystania potencjału laboratorium Hardware In the Loop, ale również szeregu innych domen, wymagających nowoczesnego, naukowego spojrzenia.
– Politechnika Warszawska posiada duży potencjał badawczy zarówno dzięki doświadczonej kadrze naukowej, jak i infrastrukturze badawczej – powiedział prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej. – Nasi pracownicy i studenci udowadniają, że polskie uczelnie mogą być źródłem dobrych technologii i rozwiązań dla przemysłu. Z satysfakcją odnotowuję, że polski przemysł, również zbrojeniowy, dostrzega to coraz wyraźniej, a nasza współpraca zaczyna przynosić konkretne efekty wdrożeniowe. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy wyraźnie widać, iż budowanie kompetencji w obszarze obronności na poziomie krajowym i europejskim jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa.
Strony zadeklarowały również wzajemną wymianę doświadczeń w zakresie osiągnięć naukowo-badawczych, między innymi poprzez udostępnianie materiałów informacyjnych i naukowych oraz wymianę informacji o zakończonych pracach naukowo-badawczych i rozwojowych. Zostaną też podjęte działania mające na celu pozyskanie dofinansowania na realizację projektów badawczych i rozwojowych, finansowanych w ramach programów krajowych i międzynarodowych.
Podobne tematy: