Przejdź do treści

Opublikowano: 01.06.2024 15:11

Politechnika Warszawska na 27. Pikniku Naukowym

Temat „Nie do wiary” pozwoli pokazać najbardziej spektakularne osiągnięcia i najmocniej poruszające wyobraźnię zjawiska

Zobacz również

„Nie do wiary!” – to motyw przewodni Pikniku Naukowego, który odbędzie się 15 czerwca 2024 roku w godz. 11.00–20.00 na PGE Narodowym. Będziemy tam i my – z naszymi niesamowitymi projektami i eksperymentami. Wstęp wolny. 

Po raz drugi szykujemy duże stanowisko Politechniki Warszawskiej. Królować będą na nim przede wszystkim nasze koła naukowe. Jak nas znaleźć? Zapraszamy do Strefy Przyszłości na stoisko B7. 

Jakie atrakcje będą czekać na stanowisku Politechniki Warszawskiej?

Innowacyjne bezzałogowe statki powietrzne tworzone od zera

Obejrzyjcie bezzałogowe statki powietrzne, stworzone przez studentów ze Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE AeroDesign i osiągające czołowe miejsca w międzynarodowych zawodach. Studenci pokażą swoje konstrukcje oraz opowiedzą o materiałach stosowanych w lotnictwie, elektronice wykorzystywanej przy autonomicznych lotach BSP i samym procesie projektowania.

Różne oblicza robotyki

Zobaczcie studenckie roboty humanoidalne i łazika marsjańskiego – projekty Koła Naukowego Robotyków. Odwiedzający będą mogli obejrzeć prezentowane roboty, dowiedzieć się, jakie materiały zostały użyte do ich stworzenia oraz poznać wykorzystywane w nich oprogramowanie. 

Działanie napędów kosmicznych

Jak sprzątać kosmiczne śmieci? Zobaczcie za sprawą Studenckiego Koła Astronautycznego, a konkretnie – satelity PW-Sat3. Studenci pokażą działanie żagla deorbitacyjnego i satelitarnego napędu odrzutowego, zademonstrują przesył sygnałów radiowych i program komputerowy do analizy położenia i orientacji satelity. 

Hydroponika – smart uprawa roślin

Czy da się uprawiać rośliny bez ziemi? Otóż można! Prezentowana konstrukcja hydroponiczna właśnie do tego służy. Co więcej, niesie za sobą wiele benefitów. Opowiemy, jak działa, co może dzięki niej wyrosnąć oraz czym różni się od klasycznej uprawy. A o tym, jak dobrze zapamiętaliście fakty na temat hydroponiki, przekonacie się w przygotowanym dla Was quizie! W roli przewodnika po tym temacie – Międzywydziałowe Koło Naukowe SmartCity.

Elektronika dla każdego!

Stwórzcie proste układy elektroniczne i sprawdźcie je w działaniu według przygotowanych schematów. Pomoże w tym Koło Naukowe Bekker Team.

Motocykle wyścigowe a aerodynamika

Zobaczcie elektryczny motocykl, zbudowany przez studentów ze Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów. Twórcy omówią konstrukcję motocykla, wykonania owiewek, związanej z tym aerodynamiki oraz opiszą procesu laminowania.

Kot w worku – zrób swoją torbę

Poznajcie tajniki druku termotransferowego i zróbcie sobie pamiątkową torbę z nadrukiem nawiązującym do Politechniki Warszawskiej. Nad procesem czuwać będzie Koło Naukowe CMYK. 

Własny teleskop w zasięgu ręki

Jak działają soczewki, polaryzatory, siatki dyfrakcyjne? Dowiedzcie się, jak zbudować własny teleskop. Pokaże i opowie Koło Naukowe Fizyków.

Magiczne światło

Dlaczego światło wydaje się czasem magiczne? Odkryjcie tajemnicze właściwości światła, zaczynając od polaryzacji i dyfrakcji, przechodząc przez hipnotyzujące złudzenia optyczne, aż po ekscytujący świat holografii. Obejrzyjcie świetlny show przygotowany przez Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Fotonicznej.

Demonstracja procesu recyklingu kompozytu papierowego 

Co zrobić z odpadami papierowymi? Poznajcie autorski sposób na recykling i obejrzyjcie maszynę, która pomoże dać papierowych odpadom drugie życie. O wszystkim opowie Koło Naukowe WAKANS. 

Stenty sercowo-naczyniowe oparte na polimerach z pamięcią kształtu – zróbmy coś dobrego dla Twojego serca!

Zanurzycie się w sekretach układu krążenia – przedstawimy Wam działanie stentów sercowo-naczyniowych w organizmie człowieka. Zaprasza Koło Naukowe Biomaterials. 

Integracja technologii w obszarze produkcji

Zobaczcie, jak można wykorzystać modelowanie 3D, modelowanie symulacyjne, wytwarzanie addytywne i rozszerzoną rzeczywistość do usprawnienia produkcji zaworów. Zaprasza Wydział Zarządzania. 

Z nauką z Politechniki Warszawskiej będzie się można spotkać na dwóch innych stanowiskach. 

W Strefie Kultowych Eksperymentów pojawi się stanowisko Kół Naukowych Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej: Chemicznego Koła Naukowego Flogiston i Koła Naukowego Biotechnologów Herbion. Szukajcie ich na stoisku E14. 

Studenci poprowadzą kilka pokazów i zaproszą do wspólnej laboratoryjnej zabawy. 

Stworzenie świata według Flogistonu

Zobaczcie, jak mógł wyglądać początek świata z perspektywy chemika.

Warsztaty chemiczne

Nauczcie się robić kolorowe doświadczenia chemiczne.

Lactobacillus i inne bakterie kwasu mlekowego

Zobaczcie wybuchowe bakterie w eksplodujących probówkach.

Drożdżowa mikrofabryka

Dlaczego ciasto rośnie? Poznajcie tajemnice drożdży.

Chemiczna paleta barw i „gorąca malina”

Zagrajcie w „gorącą malinę”, czyli siostrzaną grę „gorącego ziemniaka”, gdzie „przegrany” zostaje z różową fiolką.

Zaskakujące cuda mikroświata

Obejrzyjcie pod mikroskopem bakterie i grzyby, które żyją w parkach i lasach.

W Strefie Rodzinnej na stanowisku F11 czekać będzie Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Co przygotował w tym roku?

Od „Smyka” do lotnika

Zbudujcie model szybowca PW-5 „Smyk” i  przetestujcie, jak radzi sobie w locie.

Pokaz łazika Sirius

Zobaczcie, jak porusza się łazik Studenckiego Koła Astronautycznego i jak zbiera przedmioty za pomocą manipulatora.

Quiz rakietowy

Sprawdźcie swoją wiedzę o rakietach i kosmosie – weźcie udział w quizie.

Rakieta na wodę

Czy woda może być paliwem rakietowym? Przekonacie się, oglądając start rakiety.

Warsztaty „zbuduj rakietę”

Zbudujcie własne rakiety, przetestujcie je i zabierzcie do domu.

Piknik Naukowy na stałe wpisał się do popularnonaukowego kalendarza. Wspólnie organizują go Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Więcej informacji na stronie pikniknaukowy.pl

Zobacz również